75-LECIE OSP POGWIZDÓW STARY

W sobotę 12 listopada w Pogwizdowie Starym odbył się jubileusz z okazji powstania tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Druhowie od 75 lat prowadzą działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w sołectwie Pogwizdów Stary.


W roku bieżącym OSP Pogwizdów Stary obchodzi 75-lecie działalności i 25-lecie włączenia jej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 12 listopada 2022 nastąpił finał rocznicowych obchodów. Uroczystość rozpoczęła się od przejazdu na „Rajską Dolinę” gdzie został posadzony dąb „Florek” oraz odsłonięto pamiątkową tablicę z inskrypcją, która ma upamiętnić ten niezwykły dzień i dać świadectwo przyszłym pokoleniom o dokonaniach strażaków. Tablicę odsłonili wspólnie: burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj, Komendant Miejsko Gminnego Związku OSP RP w Głogowie Małopolskim Adam Ozimek, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Głogowie Młp. Stanisław Zięba, Radna Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim Barbara Gołojuch oraz reprezentacja młodzieżowych strażackich drużyn pożarniczych. 

Historię OSP przedstawił Prezes Stanisław Zięba w przekształconym tymczasowo w salę kinową boksie garażowym. Kolejnym punktem było rozstrzygnięcie konkursu filmowego o OSP Pogwizdów Stary dla dzieci ze „Szkółki Strażackiej”. 

Nie zabrakło też tradycyjnego „Sto lat…” i biesiady strażackiej.

Zachęcamy do zapoznania się z zarysem historycznym Ochotniczej Straży Pożarnej:
 
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogwizdowie Starym swoje początki datuje przed II wojną światową. Jak dowiadujemy się od jednego z najstarszych druhów – Franciszka Zięby, mającego obecnie 88 lat, w roku 1936 została zakupiona pierwsza sikawka konna. Informacje te druh Franciszek uzyskał z przekazu Stanisława Zuby urodzonego w 1916 roku i Anny Zuby z domu Adamczyk urodzonej w 1920 roku. Zakup sikawki został sfinansowany częściowo przez mieszkańców, którzy zrzekli się opłat za udostępnienie terenów łowieckich i obsługę polowań tzw. nagonkę a częściowo przez myśliwych. Ówczesny wójt miejscowości Marcin Adamczyk był myśliwym i polował w kole łowieckim zarządzanym przez pana Nogę z Wilków tj. przysiółek Raniżowa (ówczesnego właściciela młyna i tartaku). Niestety nie zachowały się dokumenty, bądź też inne relacje jak wyglądała ochrona przeciwpożarowa przed wojną i w czasie jej trwania. Wiemy jedynie, że całe wyposażenie strażackie przed wojną i po niej było przechowywane w domu prywatnym u Józefa Białasa – można powiedzieć, że była to pierwsza Remiza OSP.

Pompa przetrwała zawieruchę wojenną a mieszkańcy Pogwizdowa Starego chcąc się skutecznie bronić przed najbardziej wówczas zagrażającym z żywiołów – ogniem w roku 1947 postanowili odtworzyć Ochotniczą Straż Pożarną. Jej organizatorami byli: Stanisław Kluziński (pierwszy prezes), Franciszek Sudoł (pierwszy naczelnik), Franciszek Gut, Jan Pasek, Stanisław Słuja, Wojciech Kolano, Franciszek Zuba, Franciszek Dziubek i Jan Słuja. Komitet założycielski spotkał się w sklepie (w domu prywatnym) prowadzonym przez Jana Ziębę.

W latach 1952-1955 mieszkańcy Pogwizdowa Starego wybudowali  Remizę Strażacką z jednym garażem wraz ze świetlicą i sklepem pod kierunkiem Pawła Dragana. W tym okresie do przewozu sprzętu służył wóz platforma pozyskany ze straży zawodowej z Rzeszowa. Siłę pociągową stanowiły wyznaczone konie gospodarskie między innymi: Wojciecha Kolano, Antoniego Czochary, Jana Zięby, Franciszka Zuby i Pawła Sali.

W 1958 roku jednostka otrzymała pierwszą motopompę typu PO3 Polonia wraz z osprzętem. Motopompa ta została przywieziona wozem konnym z Komendy Rejonowej Straży z Rzeszowa, przez Wojciecha Kolano, Franciszka Ziębę (pierwszego wcześniej przeszkolonego mechanika) i pierwszego naczelnika Franciszka Sudoła. Ówcześnie jednostka posiadała 500m węży.

W roku 1966 dzięki staraniom naszego byłego mieszkańca pełniącego funkcję dyrektora ds. technicznych  PTHW Rzeszów Franciszka Zięby, firma ta przekazała nieodpłatnie samochód marki Lublin, który zastąpił platformę konną. Pierwszym kierowcą był Edward Zięba.

W roku 1976 na budynku Remizy zamontowano syrenę elektryczną a w dwa lata później trafił do jednostki typowy samochód pożarniczy GBA Star 25.

W roku 1991 jednostce nadano sztandar.

W roku 1994 z inicjatywy Tadeusza Selwy powstała Kobieca Drużyna Pożarnicza działająca do czasów obecnych. W roku 1997 jednostka zostaje włączona do Krajowego systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Akt nadania na ręce Naczelnika Franciszka Organiściaka wręcza Komendant Wojewódzki PSP str. bryg. Andrzej Stopa.

Rok wcześniej jednostka pozyskała z Państwowej Straży Pożarnej samochód ratowniczo-gaśniczy GBA Star 244, który zastąpił  GBA Stara 25.

W 2004 powstaje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której pierwszym trenerem zostaje Anna Selwa.

W latach 2004-2005 strażacy w czynie społecznym wybudowali drugi boks garażowy.

OSP ze środków własnych, w 2006 roku kupuje lekki samochód pożarniczy Żuk.

W roku 2011 jednostka przyjęła herb autorstwa Kronikarza OSP Małgorzaty Zięby.

W tym samym roku Żuk został zastąpiony przez fabrycznie nowy lekki samochód pożarniczy Ford Transit, któremu nadano imię „Franek”. Matką chrzestną była V-ce Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Drzał.

W roku 2015 jednostka sprowadziła ze Szwajcarii używany samochód ratowniczo-gaśniczy GBA Mercedes-Benz. Nadano mu imię „Szwajcar” a jego matką chrzestną została Barbara Frank na stałe mieszkająca w Szwajcarii.

W latach 2013-2016 strażacy w czynie społecznym urządzili „Świetlicę Strażacką” nad garażami w Remizie.  

W 2018 roku podopieczny Małgorzaty Zięby został Mistrzem Polski w Finale Centralnym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

W roku 2020 zostały zmodernizowane boksy garażowe, odnowiona elewacja i ustawiony maszt flagowy przed Remizą. Większość prac została wykonana społecznie przez strażaków.

W roku 2021 powstaje „Szkółka Strażacka”, która w sposób edukacyjno-sportowo-rekreacyjny realizuje program z zakresu działalności strażackiej i szeroko rozumianego bezpieczeństwa dla dzieci od 7 lat.

Stanisław Zięba
Prezes OSP Pogwizdów Stary
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content