77. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Mija 77. lat od kiedy z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców kierowanych na egzekucję do Katynia. Dwa dni później rozpoczęła się likwidacja obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. 12 kwietnia ofiary zbrodni katyńskiej upamiętniono w Głogowie Młp.


Uroczystości odbyły się przy obelisku ku czci polskich oficerów pomordowanych w Katyniu, Twerze i Charkowie. Po odśpiewaniu uroczystego „Mazurka Dąbrowskiego” Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj wygłosił przemówienie, a następnie ks. Mateusz Mycek zainicjował wspólną modlitwę w intencji Ojczyny. W wydarzenia tamtego okresu wprowadzili zgromadzonych uczniowie Zespołu Szkół w Głogowie Młp. przedstawiając krótki program słowno-muzyczny. Odczytano również apel pamięci i złożono kwiaty.

Głogowski obelisk upamiętnia nazwiska siedmiu oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej z terenu Gminy Głogów Młp., którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie: ppłk Józefa Piesowicza, por. Stanisława Krydę, por. Józefa Franciszczaka, por. Pawła Tęczę, ppor. Henryka Domańskiego, por. Jana Grodeckiego i aspiranta Ludwika Osiniaka.

W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele władz gminy, uczniowie Zespołu Szkół w Głogowie Młp. wraz z samodzielnym plutonem strzelców, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej, grupa przedszkolna Parafialnego Przedszkola im. Św. Michała Archanioła.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content