BABCIU, DZIADKU CÓŻ WAM DAM? TYLKO JEDNO SERCE MAM

A w tym sercu, róży kwiat. Babciu, dziadku żyjcie sto lat!” Tak brzmią słowa popularnego wierszyka, który każdy z nas zna już od najmłodszych lat. To właśnie dziś oraz jutro, nasze babcie i dziadkowie obchodzą swoje święta. W tych dniach, w sposób szczególny okazujemy im swoją wdzięczność za naukę, troskę i opiekę, jakimi nas otaczają, a także za samą ich obecność.


Każdego roku, najmłodsi wnukowie zapraszają swoich dziadków na specjalnie organizowane z tej okazji szkolne przedstawienia oraz wręczają im laurki. Starsi wnukowie składają życzenia, przynoszą kwiaty oraz upominki. Skąd wzięła się ta niewątpliwie piękna tradycja?

W Polsce, Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, natomiast Dzień Dziadka dzień później – 22 stycznia. W tych dniach wnuki mają okazję podziękować swoim dziadkom za trud włożony w wychowanie, za czas im poświęcony, za troskę, opiekę, zabawę i przekazaną wiedzę.

W naszym kraju Dzień Babci obchodzony jest od 1964 roku, czyli od 57 lat. Pomysł wyszedł z tygodnika „Kobieta i Życie” – czasopisma, które ukazywało się od 1946 do 2002 roku, a następnie ponownie pojawiło się w sprzedaży jako miesięcznik – w 2008 roku. Zaledwie rok po tym, jak gazeta wspomniała o święcie, pomysł podchwycił „Express Poznański”, który zaczął je popularyzować. W 1966 roku „Express Wieczorny” ogłosił dokładną datę, w którą obchodzony będzie „Dzień Babci”.

Francuski Dzień Babci pochodzi od… kawy. We Francji jest to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę marca. Powstało jako rozwinięcie pomysłu na popularną Kawę Babci czyli Café Grand’Mère. W północnej Francji lat 50. XX w., był to bardzo popularny napój, stworzony i sprzedawany przez małżeństwo Monnier z Roubaix, właścicieli delikatesów. Święto jest okazją do wielu konkursów na najpiękniejsze laurki dla babć, najładniejsze życzenia, wspomnienia o babciach oraz spotkania z nimi przy ciastku i – oczywiście – kawie. Działa także stowarzyszenie „Fête des grand-mères”, które m.in. organizuje pochody ku czci babć, zwane „Mamif’estation”.

Narodowy Dzień Dziadków. Amerykańskim – w USA i Kanadzie – odpowiednikiem dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków –  ang. National Grandparents Day. W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie. Dzień ten, ma swój oficjalny hymn ,,A Song for Grandma and Grandpa” – „Piosenka dla Babci i Dziadka”, a symbolem tego święta jest niezapominajka. W Wielkiej Brytanii, National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

W Bułgarii świętują tylko babcie. W tym kraju, swój dzień mają jedynie babcie, choć i tak święto to obchodzone jest hucznie głównie na bułgarskich wsiach i koncentruje się na dziecku urodzonym w ostatnim roku i jego krewnych. Matka wraz z dzieckiem odwiedza rodzinę i obdarowuje ją prezentami. „Babin Den” obchodzi się 21 stycznia, choć większość ludności kultywuje go 20 stycznia.

W Brazylii Dzień babci obchodzi się podobnie jak u nas – 21 stycznia, ale w Hiszpanii 26 lipca. W Japonii na przykład, w ogóle nie istnieje taki dzień, za to świętuje się Dzień Szacunku Dla Wieku.

Z okazji ich święta, wszystkim babciom i dziadkom życzymy przede wszystkim zdrowia, pomyślności w życiu codziennym i oczywiście pociechy z wnuków!

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content