BIBLIOTEKA – DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

Biblioteka w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej jest nie tylko miejscem, gdzie można wypożyczyć książkę, ale również takim, gdzie uczniowie chętnie przychodzą aby porozmawiać o nich, o swoich zainteresowaniach, pasjach. W codziennych wizytach i rozmowach wystarczy wsłuchać się w potrzeby naszych użytkowników, by móc organizować różnorakie akcje czytelnicze.


W tym roku szkolnym w bibliotece szkolnej zorganizowano oprócz konkursów czytelniczych wiele innych aktywności. Największym powodzeniem cieszył się escape room. Pierwszy świąteczny, odbył się w grudniu, po którym pojawiło się mnóstwo pytań o następny. Chociaż to wymagało ogromu pracy w marcu został zorganizowany kolejny -wielkanocny, w którym wzięło udział ponad 100 uczniów. Uczestnictwo w escape room poprzedzały wcześniejsze zapisy 2-3 osobowych grup na konkretny dzień i godzinę, aby przejść przez pokój logicznych zagadek i w grudniowej zabawie odnaleźć św. Mikołaja, a w wielkanocnej upominek od królika. Inną cieszącą się atrakcją była zabawa w detektywa. W której uczniowie przez 5 dni otrzymywali wskazówki, aby na końcu odnaleźć zagubioną książkę i sprawcę tego niecnego czynu. Podobną zabawą była „Zostań książkowym detektywem”. Chętni losowali karteczki z poleceniami wyszukania konkretnych książek na specjalnie przygotowanych regałach np. jakiejś autorki, z konkretną ilustracją na okładce nazwą w tytule lub konkretnej tematyce itp. Za prawidłowe znalezienie wszystkich książek uczestnicy otrzymywali zakładki. Uczniowie uwielbiają taki rodzaj zabawy w których mogą stać się bibliotecznym detektywem, rozwiązywać zagadki i łamigłówki.

Kolejną akcją czytelniczą to „Loteria w bibliotece”. Odwiedzający bibliotekę uczniowie losowali karteczki z numerami i sprawdzali na wywieszonym plakacie, którą kategorię książek wylosowali. Były to często książki wartościowe i atrakcyjne, lecz z jakichś powodów czytelnicy sięgali po nie rzadziej. Na każdym losie znajdował się cytat dotyczący książek i czytania. Zainteresowanie uczniów loterią było ogromne, o czym świadczyły tłumy na przerwach i wysoka liczba wypożyczeń.

Biblioteka to bezpieczne miejsce, azyl od nadmiaru bodźców, gwaru i stresu, miejsca, w którym nic nie muszą, za to mogą się wyciszyć i odpocząć psychicznie, dlatego zorganizowano „Zmysłoczułe przerwy w bibliotece”, gdzie uczniowie przychodzą, aby zrelaksować się przy dźwiękach spokojnej muzyki, blasku projektora gwiazd oraz otulającej wonią świeczki zapachowej. Ten rodzaj relaksu tak podobał się uczestnikom, że sami przychodzili po lekcjach prosząc o włączenie muzyki oraz projektora i odpoczywali czytając przy tym książki.

Ciekawa biblioteka może wyglądać inaczej lub mieć inną atmosferę. Trochę na zasadzie – jak nie masz pomysłu, gdzie spędzić czas, spędź go w bibliotece, by było zabawnie, ciekawie i kreatywnie.
Biblioteki dzisiaj, to nie tylko wypożyczalnie książek. To muszą być miejsca spotkań, miejsca odpoczynku i relaksu… relaksu z książką, oczywiście, też.

Iwona Krawiec
nauczyciel bibliotekarz

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content