CZEGO BĘDĄ UCZYĆ W SZKOŁACH?

Pięć godzin języka polskiego, cztery lekcje matematyki w tygodniu przez całą szkołę podstawową, jedna lekcja historii od IV klasy i dwie lekcje historii od V klasy. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt ramowych planów nauczania, w którym określone jest, ile godzin nauczania danego przedmiotu w tygodniu uczniowie będą mieli na kolejnym etapie nauczania w danej klasie.


Główną zmianą jest konstrukcja samych planów nauczania. Do tej pory plany określały minimalny wymiar godzin na danym etapie edukacyjnym przeznaczonych na realizację poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Proponowane w projekcie rozporządzenia ramowe plany nauczania określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć. Na podstawie planu dyrektor opracuje tygodniowy (semestralny) rozkład zajęć.

Kształcenie w szkole podstawowej będzie trwało osiem lat i będzie podzielone na dwa etapy edukacyjne:

– I etap edukacyjny obejmujący klasy I–III szkoły podstawowej – edukacja wczesnoszkolna – kształcenie zintegrowane;

– II etap edukacyjny obejmujący klasy IV–VIII szkoły podstawowej, nauczanie przedmiotowe.

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Tak jak do tej pory w klasach I-III nadal będzie funkcjonowało nauczanie wczesnoszkolne. Od I klasy uczniowie będą uczyć się również języka obcego. Ramowy plan nauczania przewiduje na tym etapie 20 godzin lekcji tygodniowo. Podziału godzin w każdej klasie na poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne dokonywać będzie nauczyciel prowadzący zajęcia. W każdej klasie na naukę języka obcego należy przeznaczyć dwie godziny tygodniowo, a na zajęcia wychowania fizycznego trzy godziny w tygodniu.

NAUCZANIE PRZEDMIOTOWE OD IV KLASY

W IV klasie szkoły podstawowej rozpocznie się nauczanie przedmiotowe, czyli tzw. II etap edukacyjny. Uczniowie będą się uczyć obowiązkowo: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki, informatyki, historii, przyrody, muzyki, plastyki, techniki i wychowania fizycznego. Od klasy V przyrodę zastąpi geografia i biologia. W klasie VII dojdzie drugi język obcy, chemia i fizyka, a w klasie VIII wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa. Zajęcia z techniki uczniowie będą mieli do VI klasy włącznie, a z muzyki i plastyki – do VII klasy włącznie.

Zgodnie z projektem planów nauczania w klasach IV – VIII w szkołach podstawowych będzie po pięć lekcji j. polskiego w tygodniu, cztery lekcje matematyki, po trzy lekcje pierwszego języka obcego i dwie godziny drugiego języka. W IV klasie będzie jedna godzina historii, a w klasach V – VIII liczba ta zostanie zwiększona do dwóch lekcji historii w tygodniu.

Nauka w szkole podstawowej zakończy się egzaminem ósmoklasisty, który będzie przeprowadzany z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz z jednego wybranego przez ucznia przedmiotu spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii.

NAUCZANIE W LICEUM

W czteroletnich liceach ogólnokształcących przez cały czas trwania nauki uczniowie będą mieli po cztery lekcje języka polskiego w tygodniu, trzy lekcje języka obcego nowożytnego, po trzy lekcje wychowania fizycznego, po dwie lekcje drugiego języka obcego, dwie lekcje historii i po jednej lekcji geografii, biologii, chemii, fizyki. Obowiązkowe będą również zajęcia z informatyki w klasach I-III w wymiarze jednej godziny tygodniowo, wiedzy o społeczeństwie o podstaw przedsiębiorczości w klasach I-II. Edukacja dla bezpieczeństwa będzie w I klasie w wymiarze jednej godziny oraz po jednej godzinie filozofii, plastyki lub muzyki.

Dyrektor liceum będzie także ustalał przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym, spośród których uczeń będzie miał do wyboru od dwóch do trzech przedmiotów. W przypadku wyboru jako przedmiotu rozszerzonego języka polskiego, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz filozofii będzie to osiem lekcji tygodniowo, a w przypadku języka obcego nowożytnego, historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, chemii, fizyki, matematyki i informatyki – po sześć lekcji w tygodniu.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content