Czujka tlenku węgla

Tlenek węgla, czyli czad, cichy zabójca, który rocznie zabija sporo osób. Jak małe i tanie urządzenie może uratować nasze życie? – podpowiada Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP w Głogowie Małopolskim Adam Ozimek.

– Rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy, a wraz z nim ryzyko wystąpienia tlenku węgla, cichego zabójcy. Tlenek węgla jest niebezpieczny ponieważ jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku, powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Szybciej łączy się z hemoglobiną, blokując tym samym dostęp tlenu do organizmu, co w dłuższej perspektywie może być przyczyną zgonu. Działając prewencyjnie zachęcam mieszkańców do zakupienia czujników tlenku węgla. Koszt takiego urządzenia to około 150 zł. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy urządzenie posiada odpowiednie certyfikaty. Doskonałym pomysłem jest zakup takiego urządzenia w prezencie dla bliskich nam osób. Czujka posiada sensor elektrochemiczny, który wykryje tlenek węgla i ostrzeże nas sygnałem świetlnym i dźwiękowym przed zagrożeniem. Jeżeli wystąpią takie objawy jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie i przyspieszona czynność serca, może to być sygnał, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej. Przed montażem urządzenia należy zapoznać się z instrukcją. Najlepiej zamontować go w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia emitujące spaliny np. kuchenki palnikowe, kominki, przepływowe ogrzewacze wody, piece na paliwo stałe. Najlepiej zamontować na wysokości powyżej głowy, w miejscu niezasłoniętym. Możemy również zamontować czujkę w pomieszczeniach, gdzie spędzamy dużo czasu np. pokoju dziennym czy sypialni a także na każdej kondygnacji budynku w pomieszczeniach gdzie jest przewód kominowy. Należy unikać miejsc blisko okien, drzwi czy kratek wentylacyjnych. Głównym źródłem zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: spalinowych, wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Komendant zachęca mieszkańców by zapraszać do swoich domów kominiarzy i przypomina o okresowych przeglądach przewodów dymowych i spalinowych: cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym, co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Kilka wskazówek zmniejszających ryzyko wystąpienia tlenku węgla to systematyczne czyszczenie, sprawdzanie szczelności i wykonywanie przeglądów technicznych przewodów kominowych, użytkowanie sprawnych technicznie urządzeń zgodnie z instrukcją producenta, nie zasłaniamy i nie przykrywamy urządzeń grzewczych, nie zaklejamy i nie zasłaniamy kratek wentylacyjnych, a w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzamy  poprawność działania wentylacji, gdyż nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne i mogą pogarszać wentylację.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content