DLACZEGO WARTO JEŚĆ ŻURAWINĘ?

Żurawina to owoc posiadający wiele właściwości, które dobrze wpływają na organizm człowieka. Właśnie nadszedł czas jej zbiorów. Zbiory tego owocu trwają od września do początku listopada. W Polsce występuje żurawina błotna oraz wielkoowocowa, którą zbiera się ręcznie, tak jak jagody.

Żurawina ma liczne właściwości lecznicze i wartości odżywcze – i wiadomo od nich od dawna, bo związek pomiędzy jedzeniem żurawiny, a infekcjami dróg moczowych po raz pierwszy wykazano w 1840 roku. Współczesne badania naukowe jednomyślnie potwierdzają, że żurawina ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest skuteczna, m.in. w walce z infekcjami pęcherza moczowego, niektórymi schorzeniami skóry i wrzodami żołądka. Na co pomaga żurawina? Jakie właściwości lecznicze ma żurawina i w jaki sposób ją stosować?

Medycyna ludowa zaleca stosowanie żurawiny w przeziębieniach, anginie, schorzeniach reumatycznych, na problemy z pęcherzem, w przypadku osłabienia pracy żołądka, jelit i trzustki, a także na awitaminozę i przemęczenie. Co istotne, współcześnie wiele leków tworzonych jest na bazie żurawiny. Naturalnym środowiskiem dla żurawiny są torfowiska wysokie, w jakie zamieniają się zarastające roślinnością zbiorniki wodne. To specyficzne podłoże sprawia, że w owocach żurawiny gromadzą się w dużym stężeniu substancje o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych – proantocyjanidyny, które m.in. chronią wątrobę, obniżają poziom cukru we krwi, wzmagają siłę skurczu mięśnia sercowego. Jednak najlepiej znany jest korzystny wpływ żurawiny na układ moczowy. Prócz właściwości aseptycznych, żurawina ma też zalety odżywcze. Jest m.in. bogatym źródłem witamin A, C i witamin z grupy B. Najwięcej substancji odżywczych i leczniczych zawierają świeże owoce.

Szczelnie zapakowane owoce żurawiny można przechowywać w lodówce nawet trzy miesiące. Suszone, zachowują swoje właściwości przez kilka lat. Żurawina dobrze też znosi wysokie temperatury, gotowanie nie niszczy zawartych w niej związków bakteriobójczych.

Choć świeże owoce żurawiny są niskokaloryczne – 10 dag świeżych żurawin to tylko 46 kcal, to suszone mają ponad 300 kcal. Są to bowiem owoce kandyzowane. Podobnie z dżemem żurawinowym czy sokiem z tych owoców – to produkty dość mocno słodzone, bo żurawina jest cierpka w smaku. Jednak warto po nią sięgać nawet w postaci przetworzonej, bo nie traci swoich właściwości zdrowotnych.

Żurawinę można wykorzystać do zrobienia kisielu, konfitury, dżemu, soku lub nalewki. Świetnie sprawdzi się jako sos do mięs lub serów.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content