DYNIA – DLACZEGO WARTO JĄ JEŚĆ?

Historia dyni sięga jeszcze czasów starożytności, ponieważ znana była już grekom oraz rzymianom. Pierwsi z nich, wykorzystywali ją zalaną winem jako środek na zaparcia, zaś rzymianie podawali na ucztach dynię smażoną w miodzie.


Ponadto, w kulturze indiańskiej dynia była wykorzystywana do produkcji różnych przedmiotów, zarówno użytku codziennego jak misy, naczynia jak również artystycznych takich jak rzeźby. Wierzono wówczas, że dynia powstała z ciał zmarłych bogów stąd tak silna obecność dyni w tej kulturze. Nawet podczas wyrobu biżuterii Indianie bazowali na wyglądzie dyni oraz jej kwiatów.

Europa o istnieniu dyni dowiedziała się jednak dopiero w XV wieku, kiedy Krzysztof Kolumb sprowadził warzywo na kontynent. W ciągu 100 lat dynię uprawiano w wielu krajach Europy, ze względu wiarę w jej liczne właściwości. Dziś dynia jest symbolem Halloween i ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, gdzie z jej pestek tworzy się różnorodne oleje przeznaczone do nawilżania i odżywiania skóry.

Wartości odżywcze dyni. Możemy w niej znaleźć wiele cennych minerałów i witamin takich jak: witamina A, B1, B2, B3, C, beta-karoten, wapń, potas, magnez, fosfor i żelazo, mangan, selen i cynk. Dynię warto jeść zwłaszcza przy dolegliwościach związanych z układem krwionośnym, wśród których są miażdżyca i stwardnienie tętnic, ponieważ zawiera dużo fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w tkankach. Ponadto, jedzenie dyni pomaga w przypadku niewydolności serca, nerek lub wątroby. Jest również moczopędna i odkwaszająca co może być korzystne dla ludzi z zaparciami. Dodatkowo jest niskokaloryczna i beztłuszczowa oraz zawiera dużo celulozy, dzięki czemu jest to dobre warzywo na odchudzanie, ponieważ przyspiesza przemianę materii. Dynie zawierają duże ilości beta-karotenu, prowitaminy A, przeciwutleniacza zapobiegającego pogarszaniu się wzroku, krzywiźnie oraz nowotworom. W połączeniu z witaminą E korzystnie wpływa na skórę poprzez utrzymywanie jej wilgotności na odpowiednim poziomie oraz poprzez zwalczanie wolnych rodników. Pestki dyni zapobiegają rozwojowi zapalenia prostaty. Wynika to z wysokiej zawartości łatwo przyswajalnego cynku w pestkach. Ponadto, cynk wpływa pozytywnie na włosy i paznokcie u obu płci, a u mężczyzn kontroluje czynności jąder przez całe życie.

Jedzmy na zdrowie!

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content