DZIEŃ PATRONA W SP W GŁOGOWIE MŁP.

„Człowiek jest tyle wart, ile uczyni drugiemu człowiekowi” – bł. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński

29 maja 2023 r. cała społeczność Szkoły Podstawowej w Głogowie Małopolskim obchodziła Dzień Patrona Szkoły – ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był to doskonały czas, by wspomnieć o zasługach Prymasa Tysiąclecia dla naszego kraju i jego mieszkańców. Nie sposób bowiem nie docenić ogromnego wpływu, jaki wywarł on na historię Polski i życie wielu ludzi.


W jednym z przemówień Prymas Wyszyński wypowiedział słowa, które do dziś pozostają ważnym przesłaniem dla nas wszystkich: „Człowiek jest tyle wart, ile uczyni drugiemu człowiekowi”. W tych prostych, ale głęboko prawdziwych słowach, ukryte jest przesłanie o wartości altruizmu, współczucia i służby drugiemu człowiekowi. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad tym przesłaniem. Czy dbamy o drugiego człowieka? Czy nasze działania są motywowane troską i szacunkiem dla innych? Drobnymi gestami uprzejmości, zrozumienia i solidarności możemy wpłynąć na czyjeś życie, przynieść ukojenie bólu czy zainspirować do lepszych czynów. To właśnie te małe, codzienne działania stanowią o naszej wartości jako ludzi. W trakcie całego roku szkolnego staramy się, aby ta sentencja stanowiła dla nas, nauczycieli i uczniów głogowskiej placówki, inspirację do szukania okazji do pomocy i wsparcia dla innych. Pragniemy, by przypominała nam, że wartość naszego życia tkwi w naszej zdolności do tworzenia więzi, dawania miłości i wzajemnego zrozumienia. 

Szczególnie uważnie pochylamy się nad naukami Prymasa Tysiąclecia w Dniu Patrona Szkoły. Najpierw uczniowie spotkali się w salach lekcyjnych, gdzie wraz z wychowawcami wspominali życie i nauki Kardynała Wyszyńskiego. Następnie udali się do Sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej na Mszę Świętą poprzedzoną programem słowno-muzycznym. Po nabożeństwie, laureatom szkolnego konkursu literacko-plastycznego zorganizowanego z okazji święta szkoły zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Oto wyniki konkursu:

KATEGORIA I (konkurs plastyczny dla uczniów klas I-IV):

I miejsce – Gerard Łabudzki kl. IV c

II miejsce – Dominika Grygiel kl. III d

III miejsce – Maja Grygiel kl. I e

Wyróżnienie: Kornelia Kuźniar kl. II a

KATEGORIA II (konkurs plastyczny dla uczniów klas V-VIII):

I miejsce – Patrycja Adamska kl. VIII a

II miejsce – Milena Pawlak kl. VI b

III miejsce – Amelia Tylutka kl. V c

Wyróżnienie: Julia Pastuła kl. VIII a, Kinga Szczepańska kl. V d

Nagroda Dyrektora: Szymon Słowik kl. VI c

KATEGORIA III (konkurs literacki dla uczniów klas VI-VIII):

I miejsce – Natasza Gaweł kl. VI e

II miejsce – Maksymilian Bajek kl. VI a

III miejsce – Maja Gaweł kl. VI c

Wyróżnienie: Weronika Brózda kl. VIII a

Oficjalną część uroczystości zakończyło złożenie kwiatów przed pomnikiem bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego i odśpiewanie hymnu szkoły. Później młodzież przeszła do szkoły, by w salach lekcyjnych kontynuować zajęcia z wychowawcą.

Święto Patrona Szkoły to czas, by zatrzymać się na moment, aby z szacunkiem i wdzięcznością wspomnieć tego wybitnego duchownego, mędrca i patriotę, który pozostawił trwały ślad w historii Polski.

Justyna Haligowska – nauczycielka

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content