E-SKIEROWANIE, CZYLI KONIEC Z PAPIEROWYMI DOKUMENTAMI

Od ubiegłego piątku – 8 stycznia, wszystkie skierowania – zarówno te do lekarzy specjalistów jak i na konkretne badania, wystawiane są postaci elektronicznej. Oznacza to, że nie otrzymamy już papierowego dokumentu, który łatwo zgubić lub zapomnieć go zabrać ze sobą. E-skierowanie umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji.


Takie elektroniczne skierowania funkcjonowały już w roku ubiegłym, jednak nie były obowiązkowe dla wszystkich placówek. Wprowadziły je wówczas jedynie te punkty, które uznały tę formę za wygodniejszą dla personelu oraz pacjentów. Od 8 stycznia w życie wszedł obowiązek korzystania z e-skierowań w przypadku najważniejszych, najczęstszych skierowań, tak jak do lekarza specjalisty, na leczenie szpitalne oraz na tomograf czy rezonans.

Oznacza to, że od teraz skierowanie będzie w sieci, czyli po pierwsze możemy je dostać nie wychodząc z domu – poprzez teleporadę, a po drugie nie musimy idąc do lekarza lub szpitala zabierać ze sobą papierowego skierowania.

Dla pacjentów nie korzystających z komputera czy Internetu ważny jest fakt, że e-skierowania podobnie jak e-recepty można wystawić w formie specjalnego kodu, który otrzymamy w placówce. To zdecydowanie wygodniejsza oraz bardziej bezpieczna forma. Mając papierowy dokument mamy świadomość, że może się on zniszczyć lub po prostu zgubić. Unikniemy też sytuacji chodzenia od lekarza do lekarza, ponieważ tekst na zleceniu jest nieczytelny.

E-skierowanie przypisywane jest automatycznie do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej. Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta dostępne pod adresem pacjent.gov.pl, otrzyma 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest do niego SMS-em lub mailem jako załącznik pdf. W przeciwnym wypadku otrzyma wydruk.

Jakie inne zalety ma e-skierowanie? Nie musimy dostarczać dokumentu osobiście w terminie 14 dni — wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych). Nie będziemy wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu oraz  nie zagraża nam zgubienie elektronicznego dokumentu. Możemy śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań. Nie tracimy czasu czekając w kolejkach do rejestracji.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content