GŁOGOWSKI SZTETL – MŁODZIEŻ PAMIĘTA

„Głogowski Sztetl” – właśnie w imieniu dawnej głogowskiej społeczności żydowskiej w dniu 12 czerwca młodzież z głogowskich szkół odbyła wycieczkę śladami Żydów mieszkających niegdyś na terenie gminy.


Wykonanie zadania, w ramach realizacji projektu Szkoła Dialogu, umożliwiła fundacja Forum Dialogu. Jej celem jest zapoznawanie młodzieży z historią regionalną i kulturą żydowską. Co roku do realizacji projektu wybieranych jest dwadzieścia szkół z całej Polski, a teraz udział w nim mogli wziąć także uczniowie ze Szkoły Podstawowej oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Małopolskim.

W dniach 23 i 24 kwietnia oraz 24 i 25 maja uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których zbierali i przygotowywali materiały związane z wielokulturową historią Głogowa. Efekt własnej pracy głogowska młodzież zaprezentowała w czasie wielkiego finału projektu. We wtorek 12 czerwca zaprosiła gości, wśród których znaleźli się świadkowie historii i zasłużone osoby, burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Małopolskim dr Robert Borkowski, a także uczniowie szkół w gminie. Pojawili się również przedstawiciele Radia VIA oraz TVP Rzeszów. Uczniowie poprowadzili gości szlakiem najważniejszych śladów kultury głogowskich Żydów. Przystanki obejmowały: Rynek, na którym dostrzec można dawne domy i sklepy żydowskie; miejsca dawnych cmentarzy żydowskich; miejsce, gdzie niegdyś stała synagoga; oraz las Bór koło Głogowa, gdzie w czasie okupacji hitlerowskiej Niemcy dokonali kaźni na Żydach i Polakach. Wycieczkę zwieńczyło zaprezentowanie przez młodzież w szkole własnoręcznie przygotowanych folderów informacyjnych, filmów i wystawy, pokazali też filmy utrwalające relacje świadków bogatej historii gminy.

O tym, jak istotne dla kultywowania pamięci o przeszłości są takie inicjatywy przekonuje nauczycielka historii pani Małgorzata Czech, która czuwała nad realizacją projektu: Dzięki projektowi „Szkoła Dialogu” młodzież nie tylko zapoznaje się z kulturą żydowską, ale też uświadamia sobie, jak bogatą historię może mieć ich mała ojczyzna, dzięki czemu bardziej się do niej przywiązuje. Poza tym, poznawanie wspólnej przeszłości Polaków i Żydów pozwala zburzyć uprzedzenia i łamać krzywdzące stereotypy, co jest podstawą do odbudowania dawnej zażyłości pomiędzy obiema społecznościami.

Projekt wspierała także sama gmina. W jego realizację zaangażowała się również Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, która bezpłatnie zapewniła uczestnikom tradycyjne żydowskie chałki.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content