JUŻ JUTRO SYLWESTER

Sylwester, czyli dzień kończący stary rok kalendarzowy i jednocześnie witający nowy – 2022, już jutro. Co roku, noc z 31 grudnia na 1 stycznia jest czasem zabaw, wielkich postanowień noworocznych oraz ciekawości tego, co przyniesie nadchodzący rok. Z Sylwestrem wiąże się również wiele zwyczajów. Jakich? O tym poniżej.


Według źródeł, pierwszy Sylwester odbył się prawdopodobnie w 999 roku naszej ery, kiedy ludzie spodziewali się końca świata. Kiedy jednak minęła północ, a świat się nie skończył i nic nie zapowiadało katastrofy, ludzie zaczęli świętować, balować i bawić się wspólnie dla uczczenia nowego roku. Stąd tradycja, by ten wieczór spędzić w sposób niecodzienny i dać upust wszelkim swoim szaleństwom i porywom. W Polsce zabawę sylwestrową zapoczątkowała szlachta, która urządzała suto zastawione przyjęcia, podczas których wznoszono toasty i strzelano z bicza, aby przegonić stary rok.

„Jaki sylwester, taki cały rok”. Jedną z najbardziej znanych tradycji sylwestrowych, która obecna jest w kulturze po dziś, jest ta związana z przesądem, jakoby od ostatniego dnia roku zależały wszystkie kolejne dni w roku następnym. Z tego względu każdy stara się 31 grudnia spędzić możliwie jak najlepiej. Wiele kolejnych zwyczajów sylwestrowych wiąże się właśnie z tym jednym.

Do zwyczaju sylwestrowego należy również powstrzymanie się od pożyczania tego dnia pieniędzy, ale także uregulowanie wszystkich rachunków i spłacenie długów. To zapewni stabilizację finansową przez cały nadchodzący rok.

Sprzątanie w sylwestra może wykurzyć szczęście. Chociaż zwykle w sylwestra miewa się gości, należy powstrzymać się od sprzątania. Zgodnie z tradycją sylwestrową, robiąc porządki w ostatni dzień roku, można wraz z brudem i zanieczyszczeniami wykurzyć również szczęście. Aby nie ryzykować fortuny i pomyślności w nadchodzących 365 zupełnie nowych dniach, lepiej zaplanować porządki tak, aby nie wypadły akurat ostatniego dnia roku. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest rozpoczęcie nowego roku od generalnych porządków niż zakończenie w ten sposób poprzedniego.

Spalenie wspomnień. Wszystko, co działo się w kończącym się roku, powinno odejść w niepamięć wraz ze zmieniającą się datą. Oczywiście dobre wspomnienia warto zachować, jednak zwyczaj sylwestrowy dotyczy tych momentów, które były złe. Aby nie wchodzić w nowy rok z bagażem złych doświadczeń, należy spisać je wszystkie na kartce, a następnie spalić ostatniego dnia roku.

Rybia łuska w portfelu zwiastuje obfitość w nowym roku. Do tradycji noworocznej należy również odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Aby portfel w nowym roku był cięższy, należy pierwszego dnia nowego roku umieścić w nim zasuszoną w Wigilię łuskę karpia. Dzięki temu, w nadchodzącym roku nie zabraknie pieniędzy.

Sylwestrowe tradycje na świecie. To jedyna noc w roku obchodzona przez wszystkich na całym świecie. Portale podróżnicze i rozrywkowe pokazują najciekawsze tradycje z innych krajów. W Nowej Zelandii uderza się garnkami i patelniami z jak największym hałasem. W Argentynie o północy wszyscy stoją na lewej nodze, aby w Nowy Rok wejść prawą nogą. Brazylijczycy ubierają się na biało, a Duńczycy rozbijają talerze o drzwi sąsiadów. Hiszpanie z każdym wybiciem zegara o północy zjadają łącznie 12 sztuk winogron. Ekwadorczycy palą kukły symbolizujące stary rok. W Ameryce Łacińskiej wychodzi się przed dom z walizkami, aby zapewnić sobie rok pełen podróży. 

Czas podsumowań i planów. Zakończenie roku skłania do refleksji. Niektórzy swoje problemy zapisują na czerwonych kartkach, a następnie palą, aby odeszły w niepamięć. Wiele osób chce zakończyć rozpoczęte sprawy. W Sylwestra i w Nowym Roku ważny jest pogodny nastrój i optymizm. Warto unikać kłótni i nieporozumień.

Nie zapomnijmy więc przywitać nowego roku tak, by wypełnił się on szczęściem i dostatkiem, ale przede wszystkim niech nie ominie nas szampańska zabawa w gronie rodziny lub znajomych!

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content