LASY RÓWNIKOWE W ZSWG

Już niedługo, 22 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Lasu Deszczowego. To święto kieruje naszą uwagę na jeden z najbardziej fascynujących i ważnych ekosystemów na naszej planecie, które pełni kluczową rolę w regulacji klimatu na Ziemi. Lasy deszczowe to tropikalne lasy, wiecznie zielone, noszące miano najstarszych żywych oraz najważniejszych ekosystemów na świecie.


Klasy piąte z Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej przeniosły szkołę w centrum lasów równikowych. Podczas dwudniowych prezentacji, uczniowie młodszych klas mogli się dowiedzieć czym charakteryzuje się klimat lasów równikowych, jaka panuje tam roślinność oraz jak nazywają się i czym zajmują się rdzenni mieszkańcy lasów równikowych. Uczniowie poświęcili uwagę również wpływowi lasów deszczowych na klimat a dokładniej na zmiany zachodzące w klimacie.

Uczniowie zaznaczyli iż, lasy deszczowe nazywane są płucami planety oraz  wpływają pozytywnie na ekosystem, m.in. stabilizują klimat na Ziemi, utrzymują naturalny cykl obiegu wody w przyrodzie, chronią przed powodziami, suszami, erozją, pochłaniają dwutlenek węgla.

Uczniowie uświadomili uczestnikom prezentacji, iż niszczenie lasów tropikalnych w tempie, jakie utrzymuje się obecnie zagraża bioróżnorodności, zachowaniu równowagi w środowisku geograficznym, napędza kryzys klimatyczny, którego często nie jesteśmy świadomi.

Zajęcia edukacyjne tego typu są wartościowe nie tylko ze względu na merytoryczny przekaz, ale przede wszystkim stawiają na rozwój kompetencji przyszłości takich jak kreatywność, komunikacja, kooperacja oraz krytyczne myślenie.

Ewelina Brudz

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content