MAMA – NAJPIĘKNIEJSZE Z IMION

Dzień Matki to ważne rodzinne święto, zwłaszcza młodsze dzieci uwielbiają zaskakiwać mamę prezentami własnej roboty oraz obdarzać ją dużą ilością szczerych czułości. Maluchy najczęściej wykonują kartki i symboliczne upominki, które niezwykle cieszą wszystkie obdarowywane mamy. Również te dorosłe dzieci, które dawno opuściły rodzinny dom, pragną odpowiednio uhonorować jedną z najważniejszych kobiet w swoim życiu i podziękować za jej miłość.


Dzień przeznaczony dla naszych mam obchodzimy w Polsce 26 maja i jest to święto, którym wyrażamy szacunek, zrozumienie oraz zwyczajną miłość naszym mamom i ich niełatwej roli w otaczającym nas świecie.

Oficjalnie Dzień Matki, jako święto kalendarzowe pojawiło się w Polsce w roku 1914 i odbyło się w Krakowie właśnie 26 maja. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości zwyczaj ten umocnił się i stał się częścią naszej tradycji. W okresie międzywojennym starano się połączyć Dzień Matki z Dniem Kobiet, na szczęście nieskutecznie.

Dzień Matki jest również dniem, w którym dzieci przedstawiają się jako twórcy i artyści. Śpiewają piosenki, recytują wiersze i robią całą masę innych skomplikowanych przedstawień. Niestety, w przeciwieństwie do innych krajów, dzień ten w Polsce nie jest świętem narodowym i nie przypada w weekend, a więc nie jest dniem wolnym od pracy i szkoły, a szkoda.

Ze świętem wszystkich mam związane jest sporo ciekawostek. Polska jako jedyny kraj na świecie obchodzi Dzień Matki 26 maja. W niektórych państwach na świecie Dzień Matki obchodzony jest wspólnie z Dniem Kobiet. Dzieje się tak między innymi w Rosji, Bułgarii, Armenii czy na Białorusi. W USA Dzień Matki jest świętem narodowym a na ulicach pojawiają się flagi, które są symbolem Amerykańskich Matek Narodu. We Francji święto to zostało zapoczątkowane przez Napoleona natomiast w Anglii i Szkocji nazywane jest Niedzielą u Matki czyli  Mothering Sunday. Ciekawą tradycję mają Jugosłowianie – Dzień Matki nazywany jest tam Łóżkowym Więzieniem. Polega to na tym, że mama nie może wyjść rano z łóżka, nim nie obdaruje dzieci smakołykami i drobnymi prezentami. Jak widać sprytnym sposobem dzieciom w Jugosławii udało się odwrócić działanie święta.

W starożytności Dzień Matki był dniem poświęconym bogini matce, a często również obchodom towarzyszyły zabawy związane z nadejściem wiosny i nowym życiem. Najwcześniejsze źródła dotyczące Dnia Matki pochodzą ze starożytnego Egiptu. Dla pierwszych ludzi moment narodzin nowego życia był czymś mistycznym, dlatego rodzące matki otrzymywały niemal boski status.

Kiedy obchodzony jest Dzień Matki na świecie?

  • Druga niedziela lutego – najwcześniej Dzień Matki obchodzą Norwegowie.
  • 3 marca to Dzień Matki w Gruzji.
  • 8 marca jako Dzień Matki świętowany jest między innymi w Afganistanie, Kosowie, Laosie, Rosji, Wietnamie i na Białorusi.
  • Czwarta niedziela Wielkiego Postu to Dzień Matki w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Nigerii.
  • 21 marca świętują mamy z Egiptu, Libanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Iraku, Kuwejtu i Izraela.
  • 25 marca to matczyne święto w Słowenii.
  • 7 kwiecień Dzień Matki w Armenii.
  • Pierwsza niedziela maja – Węgry, Litwa, Rumunia, Hiszpania i Portugalia.
  • Druga niedziela maja to Dzień Matki w większości państw Europy, a także na Dominikanie, w Kambodży, Chile, Kolumbii, Zimbabwe i Wenezueli.
  • 26 maja to święto w Polsce.
  • 27 maja – Boliwia.
  • W ostatnią niedzielę maja świętują mamy w Algierii, Francji, Haiti, Szwecji i Tunezji.
  • 12 sierpień – Tajlandia.
  • 22 grudnia – najpóźniej Dzień Matki obchodzony jest w Indonezji.

Mimo, że na całym świecie święto to związane jest z inną datą, to pamiętajmy o jednym – Dzień Matki nie ma terminu ważności! Mama to wyjątkowa osoba w naszym życiu i bez względu na datę w kalendarzu zasługuje na to, by okazywać jej miłość i wdzięczność każdego dnia.

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content