MEDALE DLA ZASŁUŻONYCH (ZDJĘCIA)

Dyrektorzy szkół i pedagodzy, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, działacze koła Caritas, osoby zaangażowane w sprawy społeczne czy osoby pamiętające okrucieństwa wojny i mimo tego walczące o godność ojczystego kraju – oni wszyscy swoją działalnością wnoszą wiele dobrego w życie swojej małej ojczyzny, żeby każdy jej mieszkaniec czuł, że żyje w wolnej, niepodległej Polsce. Wszyscy ich doceniamy, lecz czasem nie sposób okazać wdzięczności w należyty sposób. Teraz, kiedy mija setna rocznica odrodzenia się wolnej Polski, najbardziej zasłużeni otrzymają specjalne medale – symbol ich poświęcenia i podziękowania od całej społeczności.


Tym razem uroczystości obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości odbyły się w sołectwach Pogwizdów Nowy, Rudna Mała oraz Przewrotne. Rozpoczynało je uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego, po czym dyrektor MGBP Robert Borkowski w swojej mowie przypomniał, dlaczego powinniśmy być dumni z bycia Polakami – choć nasza historia nie zawsze była chlubna i Polska na 123 lata zniknęła z mapy świata, to nigdy się nie poddaliśmy i potrafiliśmy wolność odzyskać, a dziś, dzięki działalności społecznej wielu osób, stale dbać, by się w wolnym kraju dobrze żyło. Słowa te doskonale podkreśliły występy artystyczne uczniów ze szkół każdego sołectwa.

Uczniowie Zespołu Szkół w Pogwizdowie Nowym przygotowali program artystyczny, w którym pokazali historię naszego narodu od rozbiorów oraz jak Polacy walczyli, aby ją odzyskać. Nie zabrakło również pieśni budzących ducha patriotyzmu. Ważną częścią był muzykalny występ dzieci z oddziału przedszkolnego szkoły, które ubrane w ludowe stroje, m.in. zatańczyły poloneza i zaśpiewały pieśń patriotyczną. Pokazuje to, że nawet najmłodsi mieszkańcy mogą wychowywać się w duchu miłości i szacunku do ojczyzny.

Występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rudnej Małej był niezwykle muzykalny. Panienki przebrane w barwne sukienki zatańczyły dworski taniec, wraz z męskim kompanem zagrali i zaśpiewali tak dobrze znane pieśni, a w międzyczasie opowiedzieli, czym jest patriotyzm i za co można kochać Polskę. Potrafili chwycić za serce zebranych mieszkańców.

Ciekawą inscenizację przedstawili uczniowie z Zespołu Szkół w Przewrotnem. Cofnęli się w czasie, ukazując historię Polski od momentu rozbiorów. Przede wszystkim jednak podkreślili, jak ważną rolę odgrywali rodzice, nauczyciele, księża czy żołnierze w walce o przetrwanie narodu polskiego i odzyskanie utraconej niepodległości. Uświadomili również, że nie wystarczy, aby Polska ponownie była na mapach – trzeba stale dbać o jej dobro i dobro rodaków. Obchody uświetnił również występ Zespołu Pieśni i Tańca „Przewrotniacy”.

Burmistrz Paweł Baj podkreślił, że utracenie niepodległości jedynie zmobilizowało Polaków do walki o jej odzyskanie, choć nie zawsze w formie militarnej. Ważną rolę spełniali także zwykli obywatele, którzy za pomocą swojej pracy utrzymywali wśród rodaków tożsamość narodową. Dziś, w czasach wolności, także trzeba o nią dbać, choćby przez angażowanie się w sprawy lokalnej społeczności.

W sołectwie Pogwizdów Nowy medale otrzymali: Tadeusz Bober, Dominika Bober, Czesława Bober, Kazimierz Styka, Władysław Jakubiec, Zofia Burek, Teresa Kosik, Stanisław Wota, Tadeusz Bąk, Maria Drozd, Maria Woźny, Tadeusz Bieńkowski

W sołectwie Rudna Mała medale otrzymali: Katarzyna Kula, Władysława Bachórz, Skrabucha Stefania, Józefa Salach, Helena Kruk, Władysław Woźny, Marian Kot, Halina Ćwirlej, Jolanta Kot-Zięba, Marian Bąk, Stanisław Bieniek, Stanisław Gancarz

W sołectwie Przewrotne medale otrzymali: Stefan Chuchro, ks. prałat Tadeusz Bukała, Władysław Selwa, Józef Kus, Weronika Dziubek, Józef Kubicki, Stefania Niemiec, Stanisław Jochym, Jan Drąg, Rozalia Jarosz, Henryk Marszał, Alina Marszał-Haracz, Franciszek Drąg, Krystyna Rzeszutek, Tomasz Kaczor, Józefa Syniec, Krystyna Wojtowicz

 

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content