DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH Z JANEM PIETRZAKIEM

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tym roku z tej okazji w Miejsko Gminnym Dom Kultury w Głogowie Młp., odbędzie się specjalny koncert, podczas którego wystąpi Jan Pietrzak. Do wzięcia w nim udziału serdecznie zapraszają burmistrz Paweł Baj, radny Zbigniew Sycz oraz MGDK.


Koncert Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpocznie się o godzinie 19:00, w sali widowiskowej głogowskiego domu kultury. Wstęp dla wszystkich jest wolny, a bezpłatne bilety można odbierać od 14 lutego w sekretariacie MGDK.

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Zakończenie II wojny światowej w 1945 roku wzbudzało zarówno radość jak i rozczarowanie. Mimo radości, z zakończenia wojny, odczuwano także strach z powodu przejęcia władzy przez komunistów oraz zmiany polskiej granicy. W szczególnie złej sytuacji znaleźli się wówczas żołnierze podziemia – zwłaszcza żołnierze AK. Mimo tego, że 19 stycznia tego samego roku Leopold Okulicki formalnie rozwiązał rozkazem tę organizację, to wiele jej oddziałów odmówiło jego wykonania. Obawiano się wtedy, że komuniści potraktują żołnierzy AK, jako wrogów politycznych i rozpoczną się ich aresztowania. Obawy te, okazały się niestety słuszne. Oddziały te, zapoczątkowały ruchy antykomunistyczne. Najbardziej liczną grupę powojennej partyzantki stanowiły siły skupione wokół NSZ (Narodowych Sił Zbrojnych). Wielu z nich, było powstańcami warszawskimi, członkami AK, którzy bali się aresztowań i śmierci z rąk obecnej władzy. Liczono wówczas mocno na interwencję zachodu, na wybuch III Wojny Światowej, tym razem przeciwko komunizmowi.

Dlaczego Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest akurat 1 marca? Właśnie 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie, komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji. Obecnie, to właśnie 1 marca w całym kraju odbywają się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe oraz spotkania historyczno-patriotyczne.

W imieniu organizatorów, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content