NOWE STAWKI MANDATÓW

Od pierwszego stycznia zmieniły się stawki mandatów za wykroczenia drogowe. Kierowcy łamiący przepisy muszą się liczyć ze znacznie wyższymi karami finansowymi.


Przekroczenie prędkości na prostej, dwupasmowej drodze (z ograniczeniem do 70 km/h) o 30 km/h nie jest, niestety trudne. Jeśli policja złapie takiego kierowcę po raz drugi na tym samym wykroczeniu w ciągu dwóch lat, minimalny mandat, jaki dostanie to 1600 zł. Przekroczenie prędkości o 40 km/h jest karane mandatem w wysokości 1000 zł i tak aż do 2500 tys. zł, gdy prędkość jest przekroczona o 70 km/h. Najniższy mandat do nadal 50 zł. Można go będzie dostać, gdy przekroczenie prędkości nie będzie większe niż 10 km/h.

Nowy taryfikator surowo karze kierowców za nieostrożną jazdę przed lub na przejściu dla pieszych. Pieszy ma pierwszeństwo. Nieustąpienie mu będzie nas kosztować 1500 zł. Podobnie, jak wyprzedzanie na pasach czy mijanie samochodu, który zatrzymał się, by puścić pieszego. Rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu może kosztować kierowcę 500 zł.

Grzywny mocno w górę. Rosną też grzywny. Policja może nałożyć ją w wysokości 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł. Decyzję o ukaraniu wyższą grzywną musi podjąć sąd. Może to być nawet 30 tys. zł. Za co sąd może ukarać kierowcę taką grzywną? Na przykład za wyprzedzanie w miejscu, gdzie jest to zakazane. Za prowadzenie samochodu bez uprawnień, ale też za odmowę udzielenia informacji, kto prowadził samochód.

Trudniej wymazać punkty karne. Wraz ze wzrostem kar wprowadzono mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Regulacja ustanawia również minimalną wysokość kary grzywny na poziomie 800 zł wobec osoby, która przekracza dopuszczalną prędkość jazdy o ponad 30 km/h, niezależnie od tego, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

Wysokie mandaty mają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, które przez liczbę wypadków, a zwłaszcza ofiar śmiertelnych są uważane za najmniej bezpieczne w UE.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content