NOWY PRZEBIEG DROGI KRAJOWEJ NR 9

W poniedziałek 22 maja br. odbyło się spotkanie w sprawie omówienia założeń do przygotowania koncepcji budowy nowego odcinka drogi krajowej nr 9. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zatwierdził programy inwestycji, otwierając tym samym drogę do ogłoszenia przetargu na opracowanie studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, obejmującego m.in. 60-kilometrowy fragment trasy, który rozciągnie się od węzła autostrady A4 Rzeszów Zachód do drogi ekspresowej S74 w okolicy Tarnobrzega.


Nas najbardziej interesuje nowy odcinek drogi od końca obwodnicy Kolbuszowej do węzła Rzeszów Zachód na autostradzie A4 (dł. ok. 14 km). Nowy odcinek drogi ma zostać zrealizowany m.in. na terenie naszej gminy, jako droga główna ruchu przyspieszonego o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Projekt zakłada również budowę obiektów inżynierskich, skrzyżowań jednopoziomowych lub węzłów oraz dróg dojazdowych, które zapewnią połączenia lokalne.

Nowy odcinek drogi krajowej nr 9 będzie strategiczny dla naszej gminy. Po jego oddaniu do użytkowania znacząco zmniejszy się ruch samochodowy na odcinku Głogów Młp. – Rzeszów. Obecnie na tym odcinku codziennie przejeżdża około 40 tys. samochodów – to jeden z najbardziej ruchliwych odcinków dróg krajowych na Podkarpaciu. Głogów Młp. odetchnie, a droga do Rzeszowa stanie się mniej ruchliwa i bardziej bezpieczna – powiedział Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp.
 
STEŚ wskaże dokładnie przebieg trasy między węzłem Rzeszów Zachód, łączącym autostradę A4 z drogą ekspresową S19 i dalszym biegiem krajowej „dziewiątki” w kierunku północnym. Ten węzeł będzie też skomunikowany z planowanym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 869 (V etap tzw. drogi lotniskowej), która połączy ten obszar z lotniskiem w Jasionce i terenami strefy ekonomicznej.  
 
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest odpowiedzialna za opracowanie niezbędnych dokumentów przetargowych, sam przetarg ma zostać ogłoszony w lipcu 2023 r. Po wyłonieniu wykonawców rozpoczną się prace projektowe mające na celu wyznaczenie ostatecznego przebiegu drogi oraz przygotowanie dokumentów do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Planuje się, że droga ma być gotowa do końca 2030 r.
 
Obecny na spotkaniu wiceminister Rafał Weber dziękował za wsparcie dla tej ważnej inwestycji panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także podkarpackim parlamentarzystom Zbigniewowi Chmielowcowi i Krzysztofowi Sobolewskiemu oraz samorządowcom.
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content