ODSŁONIĘTO POMNIK KRZYSZTOFA GŁOWY

W piątek 30 września w parku „Grabina” odsłonięto pomnik założyciela miasta – Krzysztofa Głowy z Nowosielec herbu „Jelita”. Honorowego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj, Przewodniczący Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim Paweł Ślęzak oraz autor pomnika – artysta, rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan. Figurę poświęcił proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Małopolskim, ks. dr Przemysław Drąg.


W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział również: radni Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim, przewodniczący osiedli, sołtysi, dyrektorzy szkół wraz z pocztami sztandarowymi, nauczyciele i uczniowie z miejscowych placówek, służby mundurowe, przedstawiciele lokalnych firm, organizacji oraz mieszkańcy.
Nasza młodzież dużo uczy się historii starożytnej, historii powszechnej czy historii Polski. W programach nauczania nie ma zbytnio mowy o historii lokalnej i tę lukę trzeba wypełniać. Dzięki temu pomnikowi chciałbym, aby wszyscy mieszkańcy i młodzież dowiedzieli się, kto założył nasze miasto. Krzysztof Głowa był wizjonerem, wtedy takie miasta zbudowane harmonijnie, na bazie kwadratu z centralnie położonym ratuszem nie powstawały. Pomysł na to jak zbudować miasto zaobserwował jeżdżąc po świecie, głównie po Włoszech – powiedział burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj podczas uroczystości odsłonięcia pomnika.
Postawienie pomnika i wykonanie biegnącej do niego alejki jest pierwszym elementem rewitalizacji tego miejsca, ostateczny wygląd parku będzie znany dopiero po ustaleniach z konserwatorem zabytków, pod którego park podlega.
Bezpośrednio po oficjalnych uroczystościach, w Miejsko Gminnym Domu Kultury im. Franciszka Kotuli odbył się krótki koncert w wykonaniu nauczycieli Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Głogowie Małopolskim, następnie dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej im. Rudolfa Menerki – dr Robert Borkowski – wygłosił interesujący wykład pod tytułem „Okoliczności założenia Głowowa, dzisiejszego Głogowa Małopolskiego przez Krzysztofa Głowę w 1570 r.” 
 
 
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content