OSZCZĘDZAJMY WODĘ

W okresie letnim, co roku wzrasta zapotrzebowanie na wodę z sieci wodociągowej. Upalna pogoda oraz mała ilość opadów skutkują znacznie zwiększonym zużyciem wody. Tego lata zaobserwowano okresowe zapotrzebowanie na wodę blisko dwukrotnie wyższe od przeciętnego. Taka sytuacja musi prowadzić do spadku ciśnienia w sieci wodociągowej, a nawet przerw w dostawie wody.


Pamiętajmy zatem o racjonalnym i oszczędnym gospodarowaniu wodą z sieci wodociągowej i wykorzystywaniu jej przede wszystkim do celów socjalno-bytowych. Podlewanie ogródków czy napełnianie basenów drastycznie zwiększa zużycie wody i prowadzi do spadku ciśnienia w sieci. Do celów gospodarczych najlepiej wykorzystywać zmagazynowaną wodę deszczową. Dlatego tak ważne jest tworzenie w ogródkach przydomowych zbiorników na deszczówkę, które mogą gromadzić wodę z systemu rynnowego, ale także z drenaży czy odwodnień. Najprostszą formą magazynowania wody deszczowej w gospodarstwie domowym jest jej gromadzenie w zbiorniku naziemnym wykonanym z tworzyw sztucznych. Może to być tradycyjna beczka lub nowoczesny pojemnik dekoracyjny. Warto pamiętać, aby naziemne zbiorniki na deszczówkę umieszczać w miejscu zacienionym, aby woda nie nagrzewała się nadmiernie. Można także stosować zbiorniki podziemne, zapewniające większą pojemność i optymalne warunki magazynowania wody.

Magazynowanie wody deszczowej ma plusy, których nie sposób przecenić. Deszczówkę można wykorzystać w gospodarstwie domowym na wiele sposobów. Przede wszystkim doskonale nadaje się do podlewania ogrodu – to najbardziej naturalna woda, jest więc najlepsza dla roślin. Wykorzystywanie deszczówki zamiast wody z kranu, pozwala zmniejszać rachunki za wodę. Zbieranie deszczówki ma korzystne skutki nie tylko dla jej użytkowników, ale także dla środowiska. Retencjonowanie wody deszczowej zmniejsza ryzyko podtopień podczas ulew, a jednocześnie łagodzi skutki suszy.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content