PAMIĘĆ O NICH ŻYĆ BĘDZIE WIECZNIE…

W tym roku przypada 80. rocznica tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Przewrotnem. W sobotę 13 maja odbędą się oficjalne obchody, podczas których uczczona zostanie pamięć tych, którzy zginęli za naszą wolność i Ojczyznę.


Podczas II wojny światowej w rejonie Przewrotnego aktywnie działała partyzancka grupa wypadowa ,,Iskra”. Grupa ta wchodziła w skład struktur rzeszowskiego podokręgu Gwardii Ludowej. Miejscowa ludność aktywnie wspierała ruch oporu i udzielała wsparcia ukrywającym się Żydom. Wynikiem tych działań była trzykrotna pacyfikacja wsi w latach 1942-1943. Według niepełnych danych w pacyfikacjach zginęło co najmniej 111 osób (w tym kobiety, starcy i dzieci), a wielu innych wywieziono do obozów koncentracyjnych. Podczas ostatniej zbrodni zwłoki ofiar wrzucono do stawu na skraju wsi.

Obecnie w tym miejscu stoi kapliczka, a wewnątrz znajdują się pamiątkowe tablice z nazwiskami rozstrzelanych. W 1966 r. odsłonięto pomnik ku czci ofiar faszyzmu, a w 1972 r. – w uznaniu zasług w walce z wrogiem – Przewrotne zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu II klasy.

Oficjalne uroczystości z udziałem władz samorządowych rozpoczną się o godzinie 16:00 mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Antoniego Padewskiego w Przewrotnem. Następnie pod pomnikiem „Pamięci 111 mieszkańców wsi Przewrotne zamordowanych przez okupanta niemieckiego w trzykrotnej pacyfikacji miejscowości” nastąpi złożenie kwiatów i okolicznościowe przemówienia.
 
Natomiast o godzinie 17:15 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Przewrotnem zgromadzeni będą mogli wysłuchać montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez nauczycieli i młodzież szkolną pt. „W hołdzie Pomordowanym”.
 
Zapraszamy mieszkańców do udziału w tym ważnym wydarzeniu i oddania hołdu poległym.
 
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content