PAMIĘTAJMY O ZMIANIE CZASU

Jesień na dobre zawitała do naszych kalendarzy i natury. Słońce coraz wcześniej chowa się za horyzontem, dni wydają się coraz krótsze. W związku z tym, jak co roku w ostatni weekend października zmieniamy czas na zimowy. Pamiętajmy, by przestawić nasze zegarki z godziny 3:00 na 2:00 w nocy.

Zmiana czasu dotyczy terenu całej Unii Europejskiej. Na czas zimowy przestawiamy się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzimy się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.

Po zmianie czasu dni będą wydawały się jeszcze krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż teraz. Średnio, w połowie października słońce nad Polską zachodziło około godziny 17:46, a w pierwszym dniu po zmianie czasu — zajdzie o godzinie 16:19.

W naszym kraju, zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r.

W ostatnich latach w całej Unii Europejskiej trwała dyskusja nad możliwością zniesienia zmiany czasu. W marcu 2019 roku, Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany. Europosłowie chcieli, aby zmiana czasu w marcu 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Stanowisko PE stało się przedmiotem negocjacji z ministrami UE w tej sprawie. Unijne stolice  – w tym Warszawa, nie podzieliły jednak stanowiska PE. Następnie projekt trafił do prac na poziomie grup roboczych. Od marca ubiegłego roku, kiedy to do naszego kraju dotarła pandemia, ustała korespondencja informacyjna pomiędzy poszczególnymi krajami w zakresie zaniechania zmiany czasu. W związku z tym, w bieżącym roku zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE, wszystkie działania wstrzymano.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content