PIĄTY ODCINEK GŁOGOWSKIEJ ŚCIEŻKI HISTORYCZNEJ

Najnowszy film z cyklu opowiadającego o historii Głogowa przybliża widzowi postać Henryka Kretowicza, cenionego wśród znawców głogowskiego muzyka ludowego. Film ilustrowany jest ścieżką muzyczną z oryginalnymi nagraniami Henryka Kretowicza oraz współczesną aranżacją w wykonaniu rodziny artysty, która nadal kultywuje muzyczną tradycję.


Film stworzony został przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Głogowie Małopolskim we współpracy ze Stowarzyszeniem „Gdzieś Tu”. Premiera wyjątkowo miała miejsce w sali kinowej Miejsko Gminnego Domu Kultury, w dniu 22 listopada br., a towarzyszył jej seans „Swojego nieznanego”, opowiadającego o innym wybitnym głogowianinie – Franciszku Kotuli. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców. Podczas oglądania, mogli poznać osobę Henryka Kretowicza i jego życie, o którym opowiedzieli członkowie rodziny artysty – jego córka Franciszka Oczoś oraz jej dzieci: Bogumiła, Grażyna i Bernard. O jego muzyce wypowiedział się także Piotr Piszczatowski, muzyk zespołu Janusz Prusinowski Kompania.

Na stronie Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej możemy przeczytać:

Piąty film z serii „Głogowska Ścieżka Historyczna” opowiada o Henryku Kretowiczu i jego rodzinnej kapeli. Henryk Kretowicz pochodził z Widełki, ale w latach 50. XX w. zamieszkał na stałe w Głogowie Małopolskim. Od dziecka pasjonował się muzykowaniem, szczególnie upodobał sobie grę na skrzypcach. Pochodził ze wsi i dlatego bardzo bliska była mu muzyka ludowa. Swoją pasją zaraził nie tylko własne dzieci, ale nawet wnuki i wnuczęta. Począwszy od lat 80. wyjeżdżał na festiwale zajmując jako solista czy razem ze swoją kapelą liczne nagrody. W 1996 r. za swoją twórczość Henryk Kretowicz otrzymał medal im. Oskara Kolberga. Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym jego nadal muzykująca rodzina przypomina jego sylwetkę.

Zapraszamy do zapoznania się z tym, a także wcześniejszymi filmami z cyklu „Głogowska Ścieżka Historyczna” na stronie MGBP.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content