POMNIK W PRZEWROTNEM POŚWIĘCONY

W dniu dzisiejszym, odbyła się uroczystość poświęcenia Pomnika Ku Czci Pomordowanych przez Niemców mieszkańców Przewrotnego. „Pamięci 111 mieszkańców wsi Przewrotne, zamordowanych przez okupanta niemieckiego w trzykrotnej pacyfikacji miejscowości w latach 1942-1943 oraz wywiezionych na roboty przymusowe do Rzeszy Niemieckiej. Pamięć o nich żyć będzie wiecznie” – brzmi napis wyryty na nowej tablicy inskrypcyjnej odrestaurowanego pomnika.


Uroczystość prowadziła dyrektor ZS w Przewrotnem, p. Dorota Walczewska, która przywitała zebranych i podkreśliła jak ważne jest, by zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. Po części oficjalnej, podczas której przypomniano historię pomnika i uczczono pamięć poległych ofiar, nastąpiło poświęcenie pomnika, którego dokonał proboszcz miejscowej parafii – ksiądz Wojciech Dragan. Nie zabrakło również oprawy artystycznej, o którą zadbali uczniowie tutejszej szkoły wraz  z nauczycielami.

Wśród gości znaleźli się m. in. burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj, dyrektor MGBP Robert Borkowski, Komendant Komisariatu Policji w Głogowie Młp. nadkomisarz Waldemar Jędrzejewski, kierownik Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Dorota Borkowska-Lehmann oraz sołtys wsi, a zarazem radny RM Józef Zięba. Obecny był również świadek tamtych wydarzeń – p. Stefan Chuchro, który własnoręcznie wybudował pomnik w 1966 roku.

Pomnik w Przewrotnem został kompleksowo odrestaurowany przez gminę Głogów Małopolski. W ramach renowacji naprawiono m. in. uszkodzenia w jego strukturze oraz umieszczono orła w koronie na szczycie pomnika. Zadbano również o jego otoczenie, by mógł godnie upamiętniać tragiczne wydarzenia lat wojennych i przypominać o nich młodszym pokoleniom.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content