POŚPIMY O GODZINĘ DŁUŻEJ

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w najbliższy weekend – w nocy z soboty na niedzielę. O godzinie 3.00 należy przestawić wskazówki zegara na godzinę 2.00. Oznacza to, że będziemy mogli pospać o godzinę dłużej.


Powrót do czasu zimowego następuje w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Za sprawą przepisów co roku w ostatnią niedzielę października przechodzimy z czasu letniego na zimowy, a wskazówki zegarków przestawiamy z 3.00 na 2.00. W 2023 roku będziemy przechodzić na czas zimowy w nocy z 28 na 29 października.

Po raz pierwszy w Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej – w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono – podobnie jak obecnie – w ostatnią niedzielę marca.

Historia zmiany czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Do przestawiania zegarków w dużej mierze przyczynił się Benjamin Franklin. Zwrócił on uwagę, że ludzie chodzą spać wraz z konkretną godziną, a nie kierując się słońcem. Oznaczało to konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia, co generowało koszty. Postulował, by ludzie zaczęli kłaść się spać później, a wstawali wcześniej.

Jako alternatywę wymyślono rozwiązanie polegające na przesuwaniu godziny w zegarku – tak, by spać wtedy, gdy zapada zmrok. To wtedy ludzie zaczęli zmieniać czas z zimowego na letni. Korzyścią była też możliwość korzystania ze światła naturalnego, oszczędzając cenne źródła światła, czyli świece.

Postulaty Franklina zignorowano, gdyż zawarł w przygotowanym dokumencie zbyt mało rzeczowych argumentów, by przekonać do podziału roku na czas letni i czas zimowy. Uznaje się go mimo to za pierwszego pomysłodawcę wprowadzenia zmiany czasu.

Ciekawostki o zmianie czasu

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata. Nawet na Antarktydzie obowiązują zmiany czasu – od maja do września jest zima polarna, co wiąże się z niewielką ilością światła słonecznego. Cały czas trwa noc polarna. W miesiącach letnich światło dociera nieustannie, niezależnie od pory dnia. Są tu jednak liczne stacje badawcze z różnych krajów świata, dlatego też wprowadza się taki czas, jaki obowiązuje w kraju macierzystym.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content