POWSTAJE FILM O RUDOLFIE MENERCE

Wczoraj w głogowskim ratuszu kręcone były sceny do nowego filmu – o żyjącym na przełomie XIX i XX wieku Rudolfie Menerce – osobie zasłużonej dla naszego miasta, prekursorze wielu cennych inicjatyw społecznych, kulturalnych i ekonomicznych.


Fabularyzowany dokument pt. „Dla Miasteczka nikt nie zrobił więcej. Życie i działalność Rudolfa Menerki” jest przygotowywany przez reżysera Rolanda Dubiela, który po raz kolejny współpracuje z naszą gminą i Miejsko Gminą Biblioteką Publiczną w Głogowie Małopolskim. Wcześniej mogliśmy oglądać inne dokumenty tego reżysera m.in. film o Franciszku Kotuli i Aleksandrze Ładosiu. Najnowszy film, którego premiera zaplanowana jest na marzec tego roku, jest realizowany na podstawie umowy z Podkarpacką Komisją Filmową, która działa przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie – informuje dr Robert Borkowski, dyrektor MGBP.

Film opowie ciekawą historię o wielkim człowieku. Rudolf Menerka przyczynił się do rozwoju wielu ważnych obszarów życia współcześnie żyjących mieszkańców Głogowa. Jako nauczyciel wykształcił kilka pokoleń dzieci i młodzieży, był twórcą Powiatowej Kasy Zaliczkowej, współdziałał przy zakładaniu miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wspierał finansowo Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, którego przez pewien okres był prezesem, a także pełnił funkcję pierwszego w Głogowie bibliotekarza w założonym w 1870 roku Towarzystwie Czytelni Ludowych.

Osoby zainteresowane historią życia Rudolfa Menerki już teraz zapraszamy do przeczytania obszerniejszej biografii zamieszczonej na stronie internetowej biblioteki publicznej https://www.mgbp.com.pl/index.php/dzialalnosc/glogowskie-biografie/nauczyciele/961-rudolf-mnerka

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content