PREMIERA FILMU O ALEKSANDRZE ŁADOSIU

„Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś – zapomniany Sprawiedliwy” to tytuł filmu, którego producentem jest gmina Głogów Małopolski. Przedstawia on sylwetkę polskiego dyplomaty z czasów II wojny światowej, którego korzenie sięgają naszego miasta.


To już druga produkcja filmowa zrealizowana przez gminę Głogów Małopolski wspólnie z Podkarpacką Komisją Filmową. Pierwszą, jak wiadomo, był film „Swój nieznany” prezentujący biografię Franciszka Kotuli. Tym razem, na warsztat została wzięta postać Aleksandra Ładosia, który do tej pory był mało znany w polskiej historiografii, a jest to postać niezwykle ważna, gdyż dzięki niemu ocalało przed zagładą nawet kilka tysięcy ludzi.

Urodził się we Lwowie w 1891 r. Jego ojcem był Jan Ładoś, rodowity głogowianin i Albina z domu Kalous. Aleksander czuł silne związki z rodzinnym miastem swojego ojca, od młodych lat związany był z ruchem ludowym i w konspiracji przyjął pseudonim Jan Głogowczyk. Jako działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” zetknął się z wieloma osobistościami, które w niepodległej już II Rzeczypospolitej odegrały wybitną rolę m.in. Wincentym Witosem, Józefem Piłsudskim, Władysławem Sikorskim.

Aleksander Ładoś po II wojnie światowej spisał swoje pamiętniki. Składają się one z trzech tomów, niestety, trzeci, ostatni tom pozostał nieukończony, Ładoś zmarł w trakcie pracy nad nim. Ostatnie zdanie dosłownie urywa się w połowie. Dlatego autor nie zdążył opisać w pamiętnikach sprawy, która dzisiaj podnosi go do rangi bohatera, a mianowicie akcji wystawiania paszportów krajów południowoamerykańskich dla Żydów zamkniętych w gettach w okupowanej przez Niemców Europie. Był wówczas posłem polskim w Bernie w Szwajcarii. W czasie II wojny światowej była to jedna z nielicznych polskich placówek dyplomatycznych działających w Europie. Kierował grupą dyplomatów, którzy dzisiaj określani są mianem grupa Ładosia lub grupa berneńska.

W filmie wzięli udział Zbigniew Parafianowicz i Michał Potocki, dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej, którzy w 2017 r. nagłośnili działalność Ładosia związaną z ratowaniem Żydów. Obszernego wywiadu udzielił także dr Jakub Kumoch, ambasador RP w Bernie, który pierwszy podjął kroki zmierzające do przywrócenia pamięci o swoim poprzedniku. Przed kamerą wystąpili także Sebastian Ładoś i Lucyna Ładoś – związani pokrewieństwem z bohaterem filmu. O roli Ładosia opowiadali także dr Witold Bagieński, naukowiec pracujący w IPN i Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego. W filmową rolę Ładosia wcielił się jeden z przedstawicieli tego rodu, Mariusz Ładoś, który charakteryzuje się fizycznym podobieństwem do bohatera.

Producentem wykonawczym filmu jest Roland Dubiel z firmy RolandFilm. Jest on autorem scenariusza i wykonawcą zdjęć oraz montażu. Natomiast  rolę konsultanta historycznego pełnił dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki w Głogowie Młp. Robert Borkowski, co miało służyć zadbaniu o poprawność i zgodność z prawdą historyczną wszystkich detali. Wielką pomoc w zrealizowaniu filmu okazało też Muzeum Auschwitz-Birkenau i Fundacja Archivum Helveto-Polonicum we Fryburgu.

Film przedstawia biografię Aleksandra Ładosia, jednak ze szczególnym naciskiem na jego działalność związaną z ratowaniem Żydów. Celem produkcji, jest popularyzowanie wiedzy na ten temat, gdyż do tej pory Ładoś nie figurował na kartach podręczników. Jest to też doskonała okazja, żeby nawiązywać do tego, skąd pochodził.

Cieszę się bardzo – mówi w końcowej scenie filmu burmistrz Paweł Baj – że Aleksander Ładoś, którego ród wywodzi się z Głogowa Małopolskiego, tak wspaniale zapisał się na kartach historii świata, Europy i Polski. Poprzez nasze działania staramy się przywracać pamięć tej wspaniałej postaci i uczyć nowe pokolenia, że osoby, których korzenie sięgają do Głogowa Małopolskiego dokonały tak wiele wybitnych dzieł.

Premiera filmu odbędzie się w sali widowiskowej MGDK w Głogowie Małopolskim w niedzielę 27 października o godz. 16.00. Wstęp wolny. Zapraszam wszystkich chętnych.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content