PREMIERA FILMU O PATRONIE GŁOGOWSKIEJ BIBLIOTEKI

W sobotę 14 maja o godz. 17.00 w sali widowiskowej Miejsko Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli odbędzie się premiera kolejnego już filmu zrealizowanego przez Gminę Głogów Małopolski we współpracy z Podkarpacką Komisją Filmową. Tym razem będzie to produkcja o Rudolfie Menerce – patronie głogowskiej biblioteki.


Film opowiada historię żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Rudolfa Menerki – lokalnej legendy, osoby, której zawdzięczamy bardzo wiele. Pan Burmistrz Paweł Baj, który jest inicjatorem całego przedsięwzięcia, wystąpił przed kamerą, aby opowiedzieć o tym, jak ważną rolę odegrał nasz bohater w rozwoju lokalnego życia społecznego. Komentatorkami są dwie prawnuczki bohatera, pani Krystyna Reinfuss i Grażyna Jończyk oraz prezes głogowskiego banku spółdzielczego pan Stanisław Pado. Dodatkowo film zawiera wypowiedzi historyka Roberta Borkowskiego, dyrektora biblioteki.

Fabularyzowany dokument pt. „Dla Miasteczka nikt nie zrobił więcej. Życie i działalność Rudolfa Menerki” był kręcony przez reżysera Rolanda Dubiela, który po raz kolejny współpracuje z naszą gminą i Miejsko Gminą Biblioteką Publiczną w Głogowie Małopolskim, która przyjęła Rudolfa Menerkę na swojego patrona. Wcześniej mogliśmy oglądać inne dokumenty tego reżysera o Franciszku Kotuli i Aleksandrze Ładosiu. Film będzie miał swoją premierę 14 maja i został zrealizowany na podstawie umowy podpisanej z Podkarpacką Komisją Filmową, która działa przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie – informuje dr Robert Borkowski.

Rudolf Menerka miał wpływ na wiele dziedzin życia w Głogowie Małopolskim. Jako nauczyciel wykształcił kilka pokoleń dzieci i młodzieży, był twórcą Powiatowej Kasy Zaliczkowej, współdziałał w założeniu miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wspierał również finansowo Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a nawet przez pewien okres czasu był druhem-prezesem tej patriotycznej organizacji. Do jego zasług należy także pełnienie funkcji pierwszego w Głogowie Małopolskim bibliotekarza w założonym w mieście, w 1870 roku, Towarzystwie Czytelni Ludowych.

W scenach dokumentalnych można obejrzeć wiele pamiątek po bohaterze, a w fabularyzowanych zostały odtworzone ważne fragmenty jego życia. W rolę młodego Rudolfa Menerki wcielił się Adrian Zając, z kolei starszego odegrał Walenty Kotula.

Zapraszamy serdecznie na premierę 14 maja 2022 r. na godz. 17:00 w sali widowiskowej MGDK w Głogowie Małopolskim. Wstęp wolny.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content