ROZWIJANIE CZYTELNICTWA WŚRÓD PRZEDSZKOLAKÓW

Każdy człowiek wspominając dzieciństwo, z pewnością wymieni choć jedną książkę, którą pamięta przez długie lata, bo wzbudziła w nim emocje, stała się inspiracją do działania lub zwyczajnie przeniosła go wyobraźnią w inne miejsce i czas.


Ignacy Krasicki pisał, że książka jest jak „nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzenia”. Wśród najmłodszych czytelników, książka jest takim towarzyszem w podróży, której celem jest poznawanie świata. To ona rozbudza dziecięcą wyobraźnię, rozwija zainteresowania, przynosi ukojenie i wspiera rozwój mowy.

Niepubliczne Przedszkole w Budach Głogowskich skorzystało z okazji i w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 mogło zrealizować wiele przedsięwzięć związanych z promowaniem czytelnictwa wśród najmłodszych. To dzięki pozyskanym funduszom zakupionych zostało wiele nowych książek dla przedszkolaków. Dzieci uczestniczyły również w lekcjach bibliotecznych aby poznać zasady funkcjonowania biblioteki i zachęcić swoich bliskich do wspólnego wypożyczania książek. W przedszkolu odbyły się także spotkania z pisarką Karoliną Majdan – Solecką znaną jako „Pysia Zającówna”. W trakcie realizacji programu przedszkolaki brały udział w konkursach plastycznych o tematyce literackiej. Szczególnie dumni jesteśmy z faktu, że jedna z naszych prac stała się ilustracją w najnowszej bajce dla dzieci z cyklu „Pożyteczne opowieści Pysi Zającówny” pt. „Czemu się Gąska na Kaczkę dąsa”. Przedszkole było także organizatorem gminnego konkursu literackiego dla grup przedszkolnych pt. „Tak to zwykle w bajkach bywa”, którego efektem są piękne i mądre opowiadania, niosące przesłanie bezinteresownej pomocy i czynienia dobra. Przedszkolaki miały również okazję wcielić się w rolę pisarzy i każda z grup przygotowała „Księgę Bajek Przedszkolaka”, która powstała z autorskich utworów dzieci i ich rodziców. Oprócz tego każdy młody autor pokazywał dumnie swoje „dzieło” podczas prezentacji bajek w przedszkolu.

Wzbogaceni o nowe doświadczenia i zmotywowani powodzeniem dotychczasowych przedsięwzięć już planujemy kolejne, bo tak jak pisał Jan Parandowski: „Książki są jak ludzie, których wartości niepodobna rozeznać po stroju.”

Wioleta Dworak

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content