ŚLADAMI ALEKSANDRA ŁADOSIA W SZWAJCARII

Wywiad z ambasadorem RP Jakubem Kumochem, przeprowadzony przez dyrektora MGBP w Głogowie Młp. Wywiad zostanie wykorzystany w filmie

Film dokumentalny o związanym z naszym miastem Aleksandrze Ładosiu, którego producentem jest gmina Głogów Małopolski stopniowo zyskuje coraz więcej treści. Aczkolwiek, aby ją uzyskać, filmowcy musieli udać się aż do stolicy Szwajcarii – Berna. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyprawy.


Aleksander Ładoś w czasie II wojny światowej był polskim posłem w ambasadzie w Szwajcarii. Jego przodkowie, a przede wszystkim ojciec Jan, pochodzili z Głogowa Małopolskiego. Ze względu na jego głogowskie korzenie gmina postanowiła, aby poprzez film podkreślić jego szlachetną działalność, o której zapomnieć nie można. Przy współpracy z polskimi dyplomatami w Szwajcarii sprawił, że wielu Żydów mogło uciec z okupowanej przez Niemców Polski dzięki ponad tysiącu fałszywych paszportów amerykańskich. O ich działalności świat dowiedział się zaskakująco niedawno, bo dopiero w sierpniu 2017 r., dzięki ukazaniu się artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

W drugim tygodniu grudnia filmowcy udali się do stolicy Szwajcarii Berna, gdzie zostali ugoszczeni przez ambasadora RP Jakuba Kumocha. Polski ambasador chętnie udzielił szczegółowego wywiadu na temat działalności bohatera filmu, a jego wiarygodność podkreśla fakt, iż bardzo zaangażował się w badania związane z wojenną działalnością tzw. grupy berneńskiej, którą kierował Aleksander Ładoś. Udało się również pozyskać wiele cennych materiałów, w tym oryginalnych zdjęć przedstawiających samego Ładosia oraz jego pisma z czasów II wojny światowej. Udostępnione zostały przez pana Jacka Sygnarskiego, przewodniczącego Fundacji Archiwum Helveto-Polonicum z Fribourga. Fundacja m.in. gromadzi zbiory dotyczące właśnie działalności Polaków w Szwajcarii. Pozyskane materiały będzie można zobaczyć w filmie.

Producentem filmu jest Gmina Głogów Małopolski. Realizowany jest dzięki dotacji z Podkarpackiej Komisji Filmowej przez firmę Roland Film, która nakręciła film o Kotuli. Produkcję filmu koordynuje Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna, która również nadzoruje część merytoryczną. Po wizycie w Warszawie i Bernie, do nakręcenia zostały jeszcze zdjęcia fabularne. Premiery filmu możemy spodziewać się w następnym roku.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content