ŚWIĘTO KOBIET

Goździki, rajstopy i okolicznościowe akademie – Dzień Kobiet długo kojarzył się w Polsce z akcjami propagandowymi PRLu i skromnymi upominkami wręczanymi paniom w zakładach pracy. Wbrew pozorom sztandarowe święto tamtej epoki ma dużo dłuższą tradycję.


W starożytnym Rzymie 1 marca obchodzone były matronalia, święto związane z końcem zimy i płodnością. Tego dnia symboliczną władzę nad miastem przejmowały kobiety. W świątyniach Junony spotykały się, prosząc o szczęście i płodność. Były też obdarowywane drobnymi prezentami.

Dzień Kobiet na świecie

Na liście najbardziej popularnych upominków z okazji Dnia Kobiet prym wiodą kwiaty. W Polsce kiedyś były to przede wszystkich goździki i tulipany, wręczane w ramach akcji „Kwiatek dla Ewy”. We Włoszech Panie obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Takie bukieciki otrzymują również kobiety w Rumunii oraz mieszkanki Rosji – gdzie obok czekolady, gałązka akacji jest najpopularniejszym prezentem.

W Armenii po upadku Związku Radzieckiego Dzień Kobiet został zastąpiony obchodzonym 7 kwietnia świętem Piękna i Macierzyństwa, związanym z kalendarzem kościoła ormiańskiego. Jednocześnie nadal w prywatnym gronie obchodzono dzień 8 marca. Dyskusja na temat podwójnej celebracji tego samego święta zakończyła się wprowadzeniem Miesiąca Kobiet.

W Portugalii i Rumunii 8 marca kobiety spotykają się wieczorem i świętują we własnym gronie. Organizowane są przyjęcia i spotkania, na które wstęp mają tylko panie. W Chinach w ramach prezentu pracowniczki otrzymują pół dnia wolnego. W Wietnamie Dzień Kobiet obchodzony jest dwukrotnie – 8 marca i 20 października. Nieco inaczej wyglądają obchody w Wielkiej Brytanii. Tego dnia organizowane są wystawy i wykłady, których tematem jest rola kobiet w społeczeństwie, kulturze i nauce.

Od 1999 roku obchodzony jest również Dzień Mężczyzn. Święto wprowadzono przy wsparciu ONZ jako wyraz równowagi płci.

Wyjątkowe kobiety w historii

Gabrielle Bonheur Chanel czyli Coco Chanel – jako mała dziewczynka po śmierci mamy trafiła do sierocińca. Pod okiem sióstr zakonnych nauczyła się szyć. Nie wiedziała wtedy jeszcze, że jej droga wiodąca przez kabaret, salon modystki i zakład krawiecki wytyczana będzie przez igłę i nitkę. Marzenia Coco doprowadziły ją na sam szczyt świata mody.

Astrid Lindgren – miała szczęśliwe dzieciństwo, które spędziła na farmie w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Gdy już dorosła, wykorzystała swój talent pisarski, by ożywić te beztroskie wspomnienia. Dzieci z Bullerbyn, Pippi Pończoszanka i mieszkańcy ulicy Awanturników to bohaterowie, którzy weszli do kanonu literatury dziecięcej.

Maria Tekla Artemisia Montessori  – Maria od początku chciała się uczyć, ale uważała, że szkoła jest nudna. Postanowiła więc ją zrewolucjonizować. Zaczęła od studiów medycznych i została pierwszą kobietą – lekarką – we Włoszech. Pracując z dziećmi z niepełnosprawnościami, opracowała innowacyjne metody edukacyjne, które obecnie stosowane są w szkołach Montessori na całym świecie.

Maria Skłodowska-Curie – bardzo lubiła się uczyć. Choć nie mogła podjąć studiów na ziemiach polskich, znalazła sposób, by zająć się nauką. Wyjechała do Francji, gdzie podjęła edukację na Sorbonie i odkryła pierwiastki rad i polon. Jako jedyna dotąd kobieta w historii dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla.

Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón czyli Frida Kahlo –  w dzieciństwie przeżyła poważny wypadek, który zmienił jej życie. W czasie miesięcy spędzonych w łóżku odkryła w sobie talent malarski. Jej autoportrety uczyniły z niej jedną z najsłynniejszych malarek na świecie.

Źródła:

  • https://lubimyczytac.pl
  • https://www.national-geographic.pl/artykul/dzien-kobiet-zobacz-jak-sie-go-obchodzi-w-polsce-i-na-swiecie

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content