SYLWESTER – CZYLI SZAMPAN, TAŃCE, FAJERWERKI

31 grudnia na całym świecie z hukiem żegna się stary rok i wita nowy. Polska tradycja wykształciła szereg zwyczajów związanych z tym dniem. Według przesądów, Noc Sylwestrową powinniśmy spędzić w dobrym humorze i przy suto zastawionym stole, co zapewni nam szczęście i dostatek w nowym roku. W niektórych rejonach naszego kraju do dziś obowiązuje przesąd, że pierwszą osobą wchodzącą do domu w Nowy Rok powinien być mężczyzna, jeśli będzie to kobieta, nowy rok przyniesie nam kłopoty i kłótnie. A jakie tradycje sylwestrowe obowiązują w innych krajach?


Jeśli przyjdzie Wam świętować Sylwestra w Australii, przygotujcie patelnie i garnki. O północy, mieszkańcy, zgodnie z tradycją, wychodzą na ulice i głośno w nie stukają. Im głośniej, tym większa gwarancja na spełnienie noworocznych marzeń.

Jak zapewnić sobie rok pełen wyjazdów? Mieszkańcy Kolumbii 31 grudnia spacerują z pustą walizką wokół swojego domu. To, jak mówi tradycja, powinno zaowocować rokiem pełnym podróży.

Mieszkańcy Argentyny wierzą, że szczęście w nowym roku zapewnią sobie wchodząc w niego prawą nogą. Jak to wygląda w praktyce? Wszyscy zebrani na sylwestrowej imprezie stoją na lewej nodze, a wraz z wybiciem północy stawiają prawą nogę na podłodze.

Ich północno-wschodni sąsiedzi, Brazylijczycy, wierzą, że aby w nowym roku pozbyć się złych duchów, stary rok należy pożegnać w białym ubraniu. Jeśli przyjdzie Wam świętować nadejście nowego roku na plaży w Brazylii, będzie mogli podziwiać miejscowych wykonujących lokalne tańce i składających ofiary bogini morza. Z kolei mieszkańcy Chile o północy jedzą łyżeczkę soczewicy, która ma zapewnić dobrobyt i szczęście w nowym roku.

W Europie też znajdziemy kilka interesujących tradycji sylwestrowych. W Hiszpanii najbardziej popularnym przesądem zapewniającym szczęście w nadchodzącym roku jest zjedzenie 12 winogron, po jednym na każde bicie zegara. Zgodnie z włoską tradycją, tuż przed północą, każdy mieszkaniec Italii powinien zjeść porcję zupy lub potrawki z soczewicy, zapewniając sobie dzięki temu pomyślność i dobrobyt. Włosi, którzy jeszcze bardziej chcą pomóc szczęściu w nowym roku, zakładają w Noc Sylwestrową czerwoną bieliznę.

Danii Sylwestra świętuje się rozbijając talerze o drzwi przyjaciół. Im więcej rozbitej porcelany, tym lepiej. Jej ilość świadczy o dużym gronie wiernych i oddanych przyjaciół.

Grecji tradycje sylwestrowe związana są z postacią świętego Bazylego. Na Sylwestra przygotowuje się placek św. Bazylego zwanym “Vassilopitta”  ukrywa się w nim złotą lub srebrną monetę. Szczęśliwiec, który ją znajdzie, może spodziewać się szczęścia i obfitości.

U naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech, znajdziemy ciekawy zwyczaj, który nakazuje wszystkim świętującym napić się szampana z jednego kieliszka, ostatnia osoba rzuca go przez ramię tak, żeby się potrzaskał. Potłuczony kieliszek ma przynieść w nowym roku szczęście. Nasi północni sąsiedzi – Rosjanie, zapisują na kartce swoje życzenie, następnie palą ją i wrzucają do szampana, którego koniecznie trzeba wypić o północy.

Salwadorze, by sprawdzić co przyniesie Nowy Rok, niezbędne okaże się jajko. W noc sylwestrową należy je rozbić, zostawić na noc, a rankiem sprawdzić jego formę. Kształt jest zapowiedzią tego, co przyniesie nowy rok.

Tradycja Sylwestrowa w Puerto Rico, przypomina trochę Lany Poniedziałek. Przed północą należy napełnić garnek i patelnie wodą, a następnie o północy wylać ją przez okno. Biedni przechodnie. Nie tylko w Puerto Rico powinni mieć się na baczności, w Turcji obowiązuje zwyczaj rzucania z balkonu owocem granatu.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content