UCZCZONO PAMIĘĆ OFIAR KATYNIA

W dniu dzisiejszym miały miejsce szczególnie ważne dla historii naszego kraju uroczystości. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary sowieckiego ludobójstwa na przedstawicielach polskiej elity narodowej, zebrali się dziś reprezentanci władz miasta, szkół, przedszkoli oraz wszyscy Ci, którzy chcieli uczcić pamięć ofiar.


Uroczystości rozpoczęto wprowadzeniem sztandarów. Wydarzeniu towarzyszyła bardzo podniosła atmosfera. Wszyscy zgromadzeni, począwszy od najmłodszych przedszkolaków, przez młodzież szkolną, aż po zgromadzonych zaproszonych gości, wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej, p. Paweł Ślęzak wygłosił mowę na temat wyjątkowego charakteru dzisiejszego dnia. Zgromadzeni, odmówili także wspólnie modlitwę w intencji ofiar tej strasznej zbrodni.

Młodzież szkolna oraz głogowscy Strzelcy przygotowali część artystyczną, której z zadumą i wzruszeniem wysłuchali goście. W hołdzie ofiarom, każda z reprezentacji gminnych instytucji złożyła pod pomnikiem kwiaty. Widok niosących bukiet przedszkolaków napawał dumą, że w naszym kraju dba się o to, by już od najmłodszych lat przekazywać często trudną i brutalną prawdę historyczną, której nie można zapomnieć z szacunku do ofiar.

W dalszej części, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Głogowie Młp. udała się do tutejszego Domu Kultury, gdzie oglądając zdjęcia dotyczące historii zbrodni katyńskiej wysłuchali prelekcji p. Katarzyny Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Następnie obejrzeli film dokumentalny pod tytułem „Czaszka z Katynia”, opowiadający o historii tzw. „kłamstwa katyńskiego”. Młodzi ludzie dowiedzieli się wówczas, na czym polegało przekłamywanie historii przez Sowietów oraz ówczesne władze, które zabraniały nawet rozmów na ten temat.

Dzisiejszy dzień, powinien być lekcją historii dla wszystkich tych, którzy do tej pory nie słyszeli o zbrodni z 1940 roku. Pamiętajmy o jej ofiarach i przekazujmy tę wiedzę kolejnym pokoleniom, ponieważ tylko dbając o rzetelną historię, możemy zachować tożsamość narodową.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content