UROCZYSTA GALA SZKOŁY DIALOGU

Już za trzy tygodnie prawie 1 200 uczniów i uczennic ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych zgromadzi się w Teatrze Wielkim w Warszawie, aby podsumować rok swojej ciężkiej pracy na rzecz przywrócenia pamięci o lokalnych żydowskich społecznościach.


Przyjadą nie tylko z większych miast, jak Bielsko-Biała, Gdynia, Grudziądz czy Wałbrzych, ale także z miejscowości, o których nie słyszy się codziennie – z Białych Błot, Łapszy Niżnych, Narewki czy Sulęcina. Wszyscy zrealizowali samodzielnie zespołowe, zaangażowane społecznie projekty, odkrywające i interpretujące na nowo zapomniane żydowskie dziedzictwo. Odważnie wyszli w przestrzeń publiczną swoich miejscowości, organizując i prowadząc wycieczki żydowskimi śladami dla swoich sąsiadów. Odbyli osobistą podróż związaną z odkrywaniem przeszłości własnego miejsca zamieszkania, nieraz skonfrontowali się z własnymi uprzedzeniami czy nagle gwałtownie zdali sobie sprawę z tego, jak wielka bywa luka w zbiorowej pamięci o polskich Żydach. Oddając głos jednej z uczestniczek programu z Dąbrowy Tarnowskiej: „Nauczyłam się, że to co mnie otacza – budynki, domy, planty – to nie tylko miejsca, ale i historia ludzi”.

Gala Szkoły Dialogu to nie tylko wielkie święto tych uczennic i uczniów, a także okazja do podziękowania za ich ogromny wysiłek. Odbędzie się ona 26 lutego 2019 roku o godzinie 12.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Uświetni je liczna obecność przedstawicieli świata dyplomacji, polityki, sztuki i działalności społecznej, między innymi Wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, Ambasador Izraela Anny Azari, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwii Spurek i Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. O oprawę artystyczną zadba zespół Hańba!, który w niezwykły sposób łączy punk rocka z ulicznym folkiem.

Agnieszka Mierzwa

Koordynatorka programu Szkoła Dialogu

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content