WARSZTATY ŚWIETLICOWE W WYSOKIEJ GŁOGOWSKIEJ

Wychowankowie świetlicy szkolnej z Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej wzięli udział w serii warsztatów rozwijających: „Warsztaty, kwiaty i ja”, „Papier ze mną nie ma szans”, „Sensoplastyczny szał”.


Czym jest sensoplastyka? Najprościej można powiedzieć, że jest to plastyka z wykorzystaniem wszystkich zmysłów.  Z sensoplastyki wynika wiele korzyści. Nam, jako prowadzącym warsztaty sensoryczne, bardzo podoba się fakt, iż podczas fantastycznej zabawy, stymuluje równocześnie wszystkie zmysły. Jest to szalenie ważne dla rozwijającego się mózgu. Konkretnie– taka wielozmysłowa stymulacja intensywnie wspomaga tworzenie powiązań między neuronami. Nie od dziś wiadomo, że im więcej takich połączeń wytworzy się w dzieciństwie, tym sprawniej, szybciej i bardziej efektywnie poradzi sobie taki młody człowiek w przyszłości. Ponadto zajęcia są dla dzieci okazją do kontaktu z rówieśnikami, którego tak bardzo brakowało podczas nauki zdalnej.  Mogliśmy puścić wodze fantazji oraz współdziałaliśmy w grupie. Uczestnicy podpatrywali, naśladowali, współdziałali czy nawet konkurowali (czyj ulepiony z ryżu bałwanek będzie wyższy).

Sami uczestnicy mówili, że takie zajęcia również pięknie pachną (celowy efekt działania na zmysł węchu). To jest fakt –  wykorzystywaliśmy tylko jadalne, naturalne produkty, dlatego mieliśmy pewność, że nie zaszkodzą naszym uczestnikom, których „skusi” ich zapach np. bananowa ciastolina albo ryżolina, czyli masa plastyczna stworzona z gotowanego ryżu zabarwionego spożywczymi barwnikami.

Warsztaty, pt. ”Kwiaty i ja”, czyli wykonywanie wiosennych kwiatów z krepiny, wymagały od uczestników skupienia oraz precyzji, ponieważ każdy element  tworzony był oddzielnie, a finałem i nagrodą był piękny kolorowy kwiat – do złudzenia przypominający jego odpowiednik w naturze.

Celem warsztatów „Papier nie ma ze mną szans” było ćwiczenie motoryki małej. Uczniowie z uwagą i ogromnym zaangażowaniem tworzyli z papieru liski, żaby, kameleony oraz  nietoperze. Zadanie nie było łatwe, ale dla naszych uczniów nie ma rzeczy niemożliwych a sam papier nie miał z nimi szans. Zarówno tworzenie kwiatów, jak i origami mają duży wpływ na poprawę zdolności matematycznych, geometrii, relacji przestrzennych oraz strategicznego myślenia. Podczas składania papieru uczniowie mogli skutecznie uczyć się figur geometrycznych i popracować nad zdolnościami analitycznymi.

Obserwując uczniów podczas zajęć dostrzegamy wymierną wartość tego typu działań i potrzebę kontynuacji takich aktywności podczas zajęć świetlicowych.

Nauczyciele świetlicy ZS w Wysokiej Głogowskiej:

Małgorzata Wąsik

Ewelina Brudz

Agnieszka Węglowska- Dziura

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content