WEEKEND W ZABAJCE

Miniony weekend  upłynął pod znakiem wielu atrakcji w LKJ Zabajka, położonym w Głogowie Małopolskim. Klub zorganizował dwudniowe zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody oraz w ujeżdżeniu. Zostały rozegrane Mistrzostwa Podkarpacia 2021 w ujeżdżeniu oraz finał Zabajka CUP 2021 – cyklicznych zawodów w skokach przez przeszkody rozgrywanych pod honorowym patronatem Burmistrza Głogowa Małopolskiego, Pawła Baja.

W towarzystwie sędziów prowadzących zawody i Prezes LKJ Zabajka – Joanny  Bartoszewskiej, nagrody wręczył radny Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim, Zenon Sasiela.

Na starcie Mistrzostw w Ujeżdżeniu stanęło blisko 30 zawodników i zawodniczek, głównie z regionu Podkarpackiego, ale nie tylko. Mistrzostwa rozegrano w czterech kategoriach: dwóch na poziomie towarzyskim i dwóch (junior młodszy i junior/młody jeździec) na poziomie regionalnym (zawodowym).

Na poziomie towarzyskim w niższej kategorii A, zwyciężył Wiktor Nidecki, zaś drugie miejsce wywalczył Bartosz Dec (obaj ze stajni Batos). Trzecie miejsce zajęła zawodniczka gospodarzy (LKJ Zabajka) – Maja Bańkowska.  W kategorii B – wyższej, pierwsze miejsca zajęła zawodniczka z Podkarpacia bez przynależności klubowej – Julia Pasternak, drugie Natalia Hadała – również zawodniczka bez przynależności klubowej, stacjonująca na co dzień w prywatnej stajni w pobliskim Przewrotnem. Podium uzupełniła Magdalena Bardo ze stajni Batos.

Mistrzem Podkarpacia w kategorii Junior Młodszy została Julia Preisner, zawodniczka z Rzeszowa bez przynależności klubowej.  Wicemistrzostwo wywalczyła Julia Bawor, zawodniczka UKJ Promyk Albigowa. Tytuł drugiego wicemistrza przypadł w udziale  Magdalenie Szymulańskiej, zawodniczce UKJ Lalin.

W kategorii Junior/Młody Jeździec tytuł mistrzowski wywalczyła Zofia Ombach, zawodniczka LKJ Zabajka, wicemistrzem została Emilia Babiarz ze stajni w Porębach Kupieńskich, zaś drugim wicemistrzem została również zawodniczka gospodarzy – LKJ Zabajka, Gabriela Kozak.

W ramach zawodów skokowych Zabajka Cup 2021 rozegrano 5 dwudniowych zawodów. Na to złożyły się zawody eliminacyjne rozegrane  w maju, czerwcu, lipcu i w sierpniu, oraz rozegrane w sobotę półfinały i w niedzielę finały. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach: 60 cm
i 80 cm. W całym cyklu na starcie kategorii 60 cm rywalizowało blisko 80 zawodników, natomiast w kategorii 80 cm nieco ponad 50 zawodników.

Ostatecznie, w kategorii 60 cm zwyciężyła Klaudia Rak, stacjonująca na co dzień w prywatnej stajni w pobliskim Przewrotnem. Drugie miejsce zajęła zawodniczka LKJ Zabajka – Zofia Ombach, zaś miejsce trzecie wywalczyła Zuzanna Halastra ze stajni Batos. Zwycięzcą w kategorii 80 cm została Aneta Szpunar z klubu Jazda konna w Rudniku Łańcuckim, zaś podium uzupełniły zawodniczki LKJ Zabajka: druga -Aleksandra Kmieć i trzecia – Patrycja Kotula (obie mieszkanki gminy Głogów Małopolski).

Na koniec należy też podziękować konikom towarzyszącym zawodnikom w trakcie zawodów, ponieważ bez ich trudu nie byłoby tych sukcesów.

Organizator serdecznie dziękuje p. Pawłowi Bajowi, Burmistrzowi Głogowa Małopolskiego za objęcie patronatem cyklu zawodów rozgrywanych pod szyldem Zabajka Cup 2021 i ufundowanie pięknych pucharów oraz nagród dla zwycięzców obu kategorii.

LKJ Zabajka zapowiada kontynuację  zawodów w następnym roku z poszerzeniem rozgrywek o kategorię 100 cm. A jeszcze w tym roku –  16 października, zaprasza na tradycyjne święto koniarzy – HUBERTUSA.