„WIOSNA, ACH TO TY”

Z wytęsknieniem czekaliśmy na dzisiejszy dzień, bowiem to właśnie 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Obchodzimy dziś także nieformalne święto wszystkich uczniów – Dzień Wagarowicza.


Mamy już wiosnę kalendarzową i astronomiczną, jednak temperatury – szczególnie o poranku nas nie rozpieszczają. Nie przeszkadza to w zupełności bocianom, które powoli do nas wracają. Od dziś dzień będzie coraz dłuży, a noc krótsza. Zgodnie z tradycją topi się dziś marzannę, która ma symbolizować odejście zimy i początek nowej pory roku. Również uczniowie mają powód, by wyczekiwać dzisiejszego dnia. Większość z nich, kojarzy 21 marca z możliwością ominięcia zajęć szkolnych. Wielu uczniów zdecyduje się nie iść do szkoły i spędzić ten dzień na świeżym powietrzu, ciesząc się pierwszymi dniami kalendarzowej i astronomicznej wiosny. Dzień Wagarowicza jest nieformalnym świętem, które w żadnym razie nie usprawiedliwia nieobecności dzieci w szkole.

Zdecydowana większość szkół jednak wychodzi naprzeciw tradycji i organizuje tego dnia mniej formalne zajęcia – uczniowie chodzą tego dnia na wycieczki, organizowane są też zabawy i konkursy edukacyjne, które mają powstrzymać zwłaszcza te starsze dzieci, przed wagarami poza szkołą i bez opieki dorosłych. Większość placówek rezygnuje też z przepytywania uczniów czy robienia klasówek.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content