WODNA PRZYGODA NA RZECE SAN

fot. Krystian Kłysewicz

Zapierające dech w piersiach widoki i górskie krajobrazy. Jedyne w swoim rodzaju „lądowe” atrakcje turystyczne wzdłuż rzeki. To i wiele więcej czeka na was na spływach jedną z najpiękniejszych rzek Polski!


Piękne i różnorodne krajobrazy, które można podziwiać, będąc na spływie rzeką San to efekt położenia szóstej najdłuższej rzeki Polski. San wije się przez góry, doliny i niziny. Niezapomnianych górskich widoków dostarczą Wam odcinki rzeki płynące przez Bieszczady, Góry Słonne, Pogórze Dynowskie i Pogórze Przemyskie. Nie pożałujecie też spływu Doliną Dolnego Sanu! Spływ kajakowy rzeką San to idealna propozycja dla osób, które chcą być blisko natury i przeżyć wodną przygodę, która dostarczy ogromnej dawki niezapomnianych wrażeń. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna poleca trzy wyjątkowe trasy: Dynów – Słonne – Krasiczyn, Sanok – Tyrawa Solna oraz Krzeszów – Nisko. Każda z tras ma swój niepowtarzalny klimat i poziom trudności.

Trasa Dynów – Słonne – Krasiczyn
Podróż rozpoczynamy w Dynowie gdzie swoją stację końcową ma kolejka wąskotorowa „Pogórzanin”, skąd już niedaleko do miejsca wodowania kajaków. Początkowo trasa wiedzie wśród urokliwych pól i łąk z dogodnymi miejscami do odpoczynku na kamienistych plażach. Po jakimś czasie docieramy do Bachórzca gdzie wznosi się drewniany kościół, a po kilku kilometrach warto zatrzymać się w miejscowości Wybrzeże, oferującej pola biwakowe. Niedaleko stąd położone jest urokliwe Dubiecko z Zamkiem Krasickich oraz Muzeum Skamieniałości i Minerałów. Spływ kończymy w Krasiczynie gdzie koniecznie trzeba zawitać do późnorenesansowego zamku. Odcinek liczy sobie 54 km i warto przeznaczyć na niego
1-2 dni. Jest idealny dla rodzin z dziećmi i aby przepłynąć go kajakami czy pontonami. W niektórych miejscach wzdłuż brzegów Sanu wiedzie trasa Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Trasa Sanok – Tyrawa Solna
Początek spływu rozpoczyna się obok jednej z największych atrakcji Podkarpackiego – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Na niezbyt długim odcinku (11,8 km) można zatrzymać się w miejscowości Międzybrodzie z dawną cerkwią z 1900 roku jak i wynająć tam domki letniskowe. Nieco dalej w miejscowości Liszna, przy ujściu potoku Chocholańskiego, znajduje się dogodne miejsce do odpoczynku. Przygoda kończy się w okolicach Tyrawy Solnej i Mrzygłodu. W pierwszej miejscowości godna uwagi jest drewniana cerkiew zaś w drugiej drewniany zespół zabudowy. Obydwie atrakcje znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej. Na odcinek należy przeznaczyć ok 2-3 godzin. Jest łatwy do pokonania i przeznaczony dla osób w każdym wieku.

Trasa Krzeszów – Nisko
Start trasy znajduje się w niewielkim Krzeszowie. Początkowo rzeka prowadzi nas przez różnorodny i atrakcyjny krajobrazowo obszar pełen łąk, pól i lasów. Po około dziewięciu kilometrach docieramy do Rudnika Nad Sanem – stolicy polskiego wikliniarstwa, z interesującym Centrum Wikliniarstwa. Następnie mijamy Ulanów, który zyskał miano stolicy polskiego flisactwa. Organizowane są tu spływy galarami oraz znajduje się sporo miejsc noclegowych. Przygodę kończymy w Nisku, niedaleko mostu kolejowego. Trasa liczy sobie 25 km i należy przeznaczyć na nią od 4 do 5 godzin. Jest łatwa do pokonania i przeznaczona między innymi dla rodzin z dziećmi. Aby dobrze dopasować odcinek do indywidualnych możliwości, koniecznie polecamy zapoznać się ze stroną www.slowrivers.pl. Pod tym adresem dowiecie się jak wygląda spływ kajakowy i jak się do niego przygotować, poznacie zasady bezpieczeństwa na wodzie, przeczytacie charakterystykę wodnych tras, by dostosować ją do swoich preferencji. Po nieodpłatne mapy wodnych tras zapraszamy do Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Wawrzyniec Augustyn

 

 

 

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
ul. Grunwaldzka 2
(wejście od ul. Matejki)
35-068 Rzeszów,
tel. +48 17 852 00 09
prot@podkarpackie.travel
www.podkarpackie.travel
Odwiedź nas na Facebooku!
www.facebook.com/podkarpackie.travel
www.facebook.com/PodkarpackaROT

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content