WYŻSZE MANDATY ZA SPACER Z PSEM BEZ SMYCZY

Z dniem 10 kwietnia bieżącego roku, w życie weszło rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2021, zmieniające przepisy w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Niektóre kary zostały zaostrzone, a wśród zmienionych wysokości grzywien znalazły się również te, które mogą ponieść właściciele zwierząt. Co to oznacza dla właścicieli czworonogów?


Odtąd, grzywna za zaniechanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia będzie wynosiła od 50 do 250 złotych. Natomiast nawet do 500 zł grzywny przyjdzie zapłacić właścicielom, którzy zapomną kagańca wybierając się na spacer z psem rasy uznawanej za niebezpieczną. Szczególną uwagę muszą zwrócić więc posiadacze psów takich ras jak: amerykański pitbull terrier, dog z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, tosa, rottweiler, akbash dog, anatolian, moskiewski stróżujący czy owczarek kaukaski.

Pojawiły się obawy, że zwykły spacer z psem może słono kosztować ich właścicieli. Wystarczy samo spuszczenie na chwilę zwierzęcia ze smyczy lub zapomnienie o założeniu mu kagańca. Jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że rozporządzenie nie zmienia nic w obszarze dotyczącym znamion wykroczenia, polegającego na nieprzestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w związku z utrzymywaniem zwierzęcia. Zmianie uległa tylko i wyłącznie wysokość mandatów za ten czyn.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content