ZA NAMI CYCLOCROSS IM. ALEKSANDRA ŁADOSIA

W ubiegłą niedzielę – 10 października, na terenie stadniny koni w Zabajce odbył się Cyclocross Zabajka – wyścig kolarski im. Aleksandra Ładosia o Puchar Burmistrza Głogowa Małopolskiego. Organizatorami wydarzenia była Akademia Kolarska Głogów Małopolski z trenerem Januszem Łodejem na czele oraz gmina Głogów Małopolski. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Głogowa Małopolskiego, Paweł Baj.

Jak podają organizatorzy, cała trasa wynosiła 2 km. Teren był bardzo zróżnicowany – począwszy od fragmentów trawiastych, przez błotne i piaskowe, skończywszy na przygotowanych przeszkodach. Wśród tych ostatnich, znalazł się m. in. bus, którego pokonanie polegało na wjeździe po zbudowanych z palet schodów i wyjeździe tylnym wyjściem pojazdu.  

Uczestnicy zawodów zostali podzieleni na następujące kategorie: Wentylek – dzieci do lat 7 (chłopcy i dziewczęta) oraz kategorie z podziałem na płeć:  Żak I (8-9 lat), Żak II (10-11 lat), Młodzik, Junior młodszy, Junior, Orlik, Elita, Master I, Masters II oraz Masters III.

Z każdym blokiem startowym trasa robiła się coraz trudniejsza. Działo się tak, ponieważ w wyniku eksploatacji terenu przez zawodników powstały koleiny. Dla uczestników nie było to jednak przeszkodą, lecz wyzwaniem, dodatkowym utrudnieniem. W kolarstwie przełajowym to normalne, że trasa ulega zmianie w wyniku warunków atmosferycznych i należy ją stale obserwować. Kolarze mają wówczas okazję wykazać się umiejętnościami, dopasowaniem odpowiedniego rodzaju bieżnika, ciśnienia w kołach czy techniki pokonywania zakrętów. Rozwija to ich umiejętności – wyjaśnia p. Janusz Łodej z Akademii Kolarskiej Głogów Małopolski.

Dla wielu zawodników naszego rajdu był to debiut w kolarstwie przełajowym. Dało się zaobserwować, że spodobała im się ta odmiana kolarstwa. Mam nadzieję, że zarazili się naszą pasją i swojej przygody z kolarstwem przełajowym nie zakończą na debiucie – dodaje.

Nagrody dla zwycięzców wręczył burmistrz Głogowa Małopolskiego, Paweł Baj oraz prezes LKS Głogovia, p. Aneta Ginter.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wyścigu. W szczególności gminie Głogów Małopolski z burmistrzem p. Pawłem Bajem na czele, prezes klubu Głogovia Głogów Małopolski – p. Anecie Ginter, stadninie Koni w Zabajce, która udostępniła obiekt, firmom, które wsparły nas w postaci ufundowania nagród oraz wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu trasy. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, jednak to właśnie dzięki pracy tych wszystkich osób impreza mogła się odbyć. Mam nadzieję, że na stałe wpisze się ona do kalendarza cyklicznych imprez sportowych organizowanych na terenie naszej gminy – podsumowuje trener.

Warto podkreślić, że kolarstwo przełajowe jest wyjątkową odmianą tego sportu. Charakteryzuje się intensywnością wyścigów oraz długością tras. Kolarze mierzą się na terenowych pętlach, pokonując określoną ilość okrążeń. Na trasach znajduje się szereg przeszkód – specjalne płotki i schody zmuszające do zeskoczenia z roweru oraz strome podbiegi. Wszystko to weryfikuje formę oraz umiejętności zawodników.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content