„ZA WOLNOŚĆ… DZIĘKUJEMY”

W okresie od października do grudnia 2018 roku w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej realizowany był projekt o tematyce patriotycznej pod hasłem „Za wolność… dziękujemy”. Placówka otrzymała na to przedsięwzięcie dotację z Fundacji PZU.


Głównym celem projektu było uczczenie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę poprzez działania artystyczne. Patriotyzm wyraża się w przywiązaniu do Ojczyzny, ziemi rodzinnej, obyczajów oraz kultury narodowej z szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli. Kształtowanie postawy patriotyzmu jest jednym z istotnych zadań nauczyciela, bowiem to on przygotowuje nowe pokolenia Polaków do pełnienia ważnych ról społecznych. W tym celu realizowano w Zespole Szkół projekt, w ramach którego zorganizowano: warsztaty wokalne, Wieczór Pieśni Patriotycznej, nagranie filmu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, włączenie się do akcji „Rekord dla Niepodległej”.                                          

Projekt obejmował także organizację Szkolnego Konkursu Plastycznego na graffiti upamiętniające 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Jego adresatami byli do uczniowie klas IV-VIII SP oraz klasy III gimnazjum. Autorzy zwycięskiej pracy – uczniowie kl. III gimnazjum – mieli okazję samodzielnie zrealizować swój projekt, tworząc w ten sposób wspaniałe dzieło na ścianie szkolnego korytarza. Obok treści graficznej, którą tworzy biały orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami, trzymający w szponach biało- czerwoną wstęgę, uczniowie umieścili na ścianie piękne motto autorstwa Stefana Packa, brzmiące: „Rozum powinien być wolny, wolność- rozumna”.

Powstałe w ten sposób graffiti pozostanie trwałą, wyjątkową pamiątką ważnej rocznicy wykonaną przez historyczny – ostatni rocznik gimnazjalistów. Mamy nadzieję, że tego typu lekcja historii na długo zapadnie w pamięci młodych ludzi i przyczyni się do popularyzowania wiedzy o tych, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny. Realizacja graffiti upamiętniającego 100- lecie niepodległości było ostatnim zadaniem i zarazem podsumowaniem projektu „Za wolność… dziękujemy”. Jesteśmy głęboko przekonani, że tak wspaniałe upamiętnienie obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przyczyni się do świadomego i głębokiego przeżywania doniosłych wydarzeń historycznych oraz trwałego zakorzenienia patriotyzmu w sercach młodego pokolenia.

 

Małgorzata Wąsik

koordynator projektu „Za wolność… dziękujemy”

ZS w Wysokiej Głogowskiej

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content