„ZA ZDROWIE PAŃ…”

„Za zdrowie Pań, za zdrowie. Szampana pijmy aż do dna, Panowie! Za zdrowie Pań, za zdrowie – jedyny toast, który niechaj wiecznie trwa!” Brzmią słowa znanej piosenki wykonywanej przez Edwarda Hulewicza. To właśnie dziś – ósmego marca, corocznie obchodzimy Dzień Kobiet. Dzień ten jest okazją, by podziękować paniom za ich ciepło, życzliwość, delikatność oraz wiele innych pozytywnych cech, charakteryzujących kobiety. Jednak dlaczego akurat tego dnia? Jaka jest historia tego święta i skąd się wzięło?


Dzień Kobiet ma wiele źródeł. Jednym z nich jest święto wywodzące się ze starożytnego Rzymu, a kolejnym protesty kobiet z początku XX wieku.

Dzień Kobiet w starożytności. Historycy na całym świecie doszukują się początków Dnia Kobiet  w Starożytnym Rzymie, bowiem na początku marca obchodzono tam rozpoczęcie nowego roku. Wiązało się to również z kultem macierzyństwa i płodności. Kobiety otrzymywały wówczas od swoich mężów drobne upominki.

Współczesny Dzień Kobiet ma podłoże feministyczne. Międzynarodowy Dzień Kobiet, jaki znamy współcześnie, narodził się na początku XX wieku. Dokładnie 8 marca 1908 roku kobiety wyszły na ulice Nowego Jorku. Pracownice domagały się wówczas przyznania im praw wyborczych oraz lepszych warunków pracy. Protest zakończył się tragicznie. W jego trakcie wybuchł pożar, w którym zginęło 126 kobiet. Rok później obchodzono pierwszą rocznicę tych wydarzeń i to właśnie 8 marca 1909 roku uważa się za pierwsze obchody Dnia Kobiet.

Skąd zwyczaj obchodzenia Dnia Kobiet w naszym kraju? Przed II Wojną Światową święto to, nie cieszyło się w Polsce zbyt dużą popularnością. Do rozpropagowania tego zwyczaju przyczynił się komunizm. Dzień ten, po wojnie służył aparatowi państwowemu do szerzenia propagandy. 8 marca promowana była praca kobiet. Dodatkowo, państwo oraz fabryki wkupywały się w łaski kobiet, które  obdarowywano wówczas „towarami luksusowymi”. Oprócz goździka, każda z pań otrzymywała kawę, rajstopy, czekoladę, ręcznik lub ścierkę. Publikowano również plakaty, promujące pracę kobiet w każdym sektorze gospodarki.

Dzień Kobiet – 8 marca. Komunistyczna tradycja obchodzenia Dnia Kobiet w pewnym stopniu przetrwała do dziś. W wielu miejscach pracy, panie tego dnia obdarowywane są kwiatami lub słodkościami. Żony otrzymują podarki od mężów, dziewczyny od swoich chłopaków. Święto to, cieszy się również dużą popularnością w szkołach.

Kwiaty na Dzień Kobiet to niemalże obowiązkowy punkt obchodów 8 marca. Największą popularnością, tak jak w PRL cieszą się goździki i tulipany, choć wiele pań otrzymuje również róże. Coraz popularniejsze stają się kwiaty doniczkowe.

Z okazji Dnia Kobiet składamy Wszystkim Paniom,

serdeczne życzenia wielu chwil radości,

wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym i osobistym,

powodzenia w pracy zawodowej,

uśmiechu na twarzy i zadowolenia z siebie.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content