ZAGRANICZNA WSPÓŁPRACA SP W GŁOGOWIE MŁP.

“Difficult roads often lead to beautiful destinations” – ten cytat doskonale podsumowuje naszą ostatnią zagraniczną współpracę. Spośród dziesięciu międzynarodowych partnerstw, które w ostatnich latach realizowała Szkoła Podstawowa w Głogowie Małopolskim, projekt Erasmus+ „Trimedia” okazał się najtrudniejszy, ponieważ jego realizacja zbiegła się z okresem pandemii i długimi miesiącami nauki zdalnej. Jednak mimo kłopotów, trzyletnia praca została dokończona, a jej zwieńczeniem było niezapomniane spotkanie projektowe w Hiszpanii, w którym wzięło udział 18 uczniów i 4 nauczycieli naszej placówki.


Program tygodniowego pobytu w Katalonii, przygotowany przez szkołę goszczącą –  Institut Pineda de Mar, wypełniły warsztaty, wycieczki i prezentacje. Nasza szkoła partnerska jest nowoczesną placówką, która kładzie nacisk na rozwój umiejętności informatycznych oraz języki obce. Nauka odbywa się w oparciu o e-podręczniki, młodzież korzysta na lekcjach z laptopów i rozwija swoje zainteresowania w różnych kierunkach. W ramach zajęć dodatkowych szkoła oferuje lekcje medialne, podczas których uczestnicy, korzystając z dobrze wyposażonego studia nagrań, uczą się edycji filmów w Adobe Premiere, pracy z kamerą i aparatem cyfrowym oraz poznają język mediów.

Pineda de Mar to piękna nadmorska miejscowość odwiedzana przez turystów z całego świata. Nasz hotel był pełen gości, których dodatkowo przyciągnęły uroczystości związane z Dniem Świętego Jerzego, patrona Katalonii od XV wieku. To popularne wydarzenie celebrowane 23 kwietnia łączy w sobie obchody Światowego Dnia Książki i święta zakochanych. Zgodnie z tradycją w tym dniu ludzie wymieniają się prezentami – mężczyźni otrzymują książkę, a kobiety różę.

Wesoło i uroczyście obchodzone jest to święto w Barcelonie, gdzie pojechaliśmy na wycieczkę. W stolicy Katalonii podążaliśmy śladami Gaudiego, odkrywając kolejne dzieła architekta zlokalizowane blisko najsłynniejszej alei, La Rambla. Nigdy nie zapomnimy spaceru po mieście, nie tylko ze względu na niezwykłą atmosferę i piękną architekturę, ale także z powodu burz z gradem, podczas których musieliśmy szukać schronienia razem z tysiącami innych turystów.

Zupełnie inne emocje towarzyszyły nam podczas zwiedzania historycznej Girony, która, w porównaniu z gwarną Barceloną, wydawała się prawie opustoszała. Spacerując po doskonale zachowanych średniowiecznych uliczkach, mijaliśmy nielicznych turystów i mogliśmy bez pośpiechu podziwiać kolorowe fasady domów i urokliwą starówkę, której najważniejszym zabytkiem jest Katedra Najświętszej Maryi Panny. Jej budowa rozpoczęła się w XI wieku i trwała aż siedem stuleci. Do Katedry prowadzą piękne, szerokie schody, na których kręcono sceny z „Gry o tron”. Nasi uczniowie także mają za sobą debiut filmowy, wprawdzie nie we wspomnianym serialu, ale w kinie niemym w ramach warsztatów zorganizowanych dla nas przez Muzeum Kina w Gironie.

Tygodniowy pobyt w Katalonii obfitował w wydarzenia związane z lokalną kulturą, nie zabrakło też degustacji tradycyjnych potraw i zabaw integracyjnych. My także mieliśmy w Hiszpanii swój „polski dzień”, podczas którego nasi uczniowie zaprezentowali ludowe tańce, przybliżyli historię i folklor regionu oraz zorganizowali słodki poczęstunek dla kolegów z Erasmusa.

Współpraca Szkoły Podstawowej w Głogowie Małopolskim z placówkami w Hiszpanii i Niemczech w ramach projektu „Trimedia” była całkowicie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Projekt był możliwy do zrealizowania dzięki pozyskanym środkom w kwocie 22450 euro oraz zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, którzy musieli wykazać się kreatywnością, przygotowaniem informatycznym, a przede wszystkim znajomością języka angielskiego. Nasze wysiłki zostały docenione przez Narodową Agencję Programu Erasmus+, która monitorowała wszystkie działania i oceniła ich jakość na najwyższą – bardzo dobrą ocenę.

Sabina Malik, koordynator projektu

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content