ZAKOŃCZYŁ SIĘ PROJEKT „A KU KU! MATEMATYKA”

Wraz z końcem roku kalendarzowego, w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej dobiegła końca realizacja projektu „A ku ku! Matematyka?”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Fundacji mBanku. W naszej szkole beneficjentami byli uczniowie klasy VII a. Głównym celem było promowanie nauki matematyki w ciekawy i nieszablonowy sposób.


Od września do grudnia odbywały się zajęcia warsztatowe, podczas których młodzież uczyła się rozsądnie podejmować decyzje dotyczące oszczędzania, zakupów, kredytów. W ramach realizacji projektu odbyły się ciekawe spotkania z okolicznym rolnikiem, właścicielem gospodarstwa ogrodniczego, przedstawicielem banku. Podczas zajęć terenowych uczniowie praktycznie posługiwali się wiedzą zdobywaną w szkole, np.: wyznaczali powierzchnię działki, ilość zboża, trawy oraz nawozu do zasiewu, poznali zastosowanie mniej znanych maszyn rolniczych. Zobaczyli, że matematyka jest potrzebna podczas wykonywania wielu zawodów.

Wizyta w Banku Spółdzielczym w Głogowie Małopolskim była okazją, aby zobaczyć jak wygląda praca bankowca na różnych stanowiskach. Uczniowie, słuchając prelekcji o historii Banku oraz oglądając kroniki, mieli możliwość poszerzenia wiadomości o swojej Małej Ojczyźnie, a także poznali historię pieniądza. Młodzież dowiedziała się jak bezpiecznie korzystać z „pieniądza plastikowego”, aby nie stać się ofiarą kradzieży danych osobowych oraz pieniędzy zgromadzonych na własnym koncie. W czasie wizyty największe wrażenie na uczniach  zrobiło spotkanie z panią, która pokazała, jak działa urządzenie do liczenia pieniędzy oraz do sprawdzania ich prawdziwości. Wszystkie te działania miały na celu zaszczepienie u uczniów chęci oszczędzania i poczucia wartości pieniądza.

W czasie trwania projektu uczniowie doskonalili nie tylko kompetencje matematyczne, ale również cyfrowe oraz kompetencje w zakresie przedsiębiorczości. Pracując w zespołach, planowali listę potrzebnych produktów, robili zakupy i przyrządzali ulubione potrawy. Na początku działali wirtualnie w sieci, natomiast kiedy przyszła pora na wspólne gotowanie, zdobyte wiadomości wyśmienicie przenieśli na działania praktyczne.

Otrzymany grant przeznaczony został na realizację pomysłu, potrzebne pomoce dydaktyczne, materiały biurowe i plastyczne, wyjazdy, warsztaty kulinarne, a przede wszystkim na nagrody dla naszych uczniów.

W grudniu w naszej szkole odbył się Szkolny Festiwal Matematyki, podczas którego siódmoklasiści przygotowali dla społeczności szkolnej konkursy grupowe, zabawy matematyczne, zagadki logiczne. Uczniowie z wielkim zapałem podchodzili do kolejnych zadań, rywalizowali między sobą nie zapominając o zasadach fair play. Ich zaangażowanie zostało nagrodzone pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez uczestników projektu oraz licznymi matematycznymi nagrodami. Został również rozstrzygnięty konkurs na projekt „Graffiti matematycznego”, którego efekty już niedługo będzie można podziwiać w klasopracowni matematycznej.

Swymi działaniami pokazałyśmy ciekawy i efektywny sposób uczenia matematyki, a uczniowie …. już pytają, kiedy kolejny projekt.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze inicjatywy.

Bujak Joanna

Kowalska Aneta

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content