DEZYNFEKCJA MASECZEK

Od dziś, w życie wchodzi obowiązek zakrywania nosa oraz ust podczas przebywania w przestrzeni publicznej. Jednak samo noszenie maseczek nie ochroni nas przed zakażeniem. Kluczowy w tej kwestii jest sposób, w jaki będziemy z nich korzystać. Ważny jest odpowiedni system zdejmowania i niedotykanie zewnętrznej części maski, na której mogą się znajdować zarazki oraz jej dezynfekcja. W jaki sposób prać maseczki wielokrotnego użytku, aby odpowiednio chroniły przed koronawirusem?


Nie należy dotykać  zewnętrznej części maseczki. Zdaniem naukowców, koronawirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na zewnętrznej części masek chirurgicznych nawet przez tydzień. To, jak długo żyje wirus na danej powierzchni, zależy od temperatury otoczenia i rodzaju materiału, z którego wykonana jest maseczka. Wiadomo, że jeżeli po powrocie do domu dotkniemy zewnętrznej powierzchni maski, na której znajdują się zarazki, a potem nasze dłonie powędrują do ust czy oczu, wirus znajdzie prostą drogę do naszego organizmu. Jak się więc przed tym uchronić? Ważne, by w odpowiedni sposób zdejmować maseczkę, nie dotykając jej zewnętrznej części. Kolejny krok to czyszczenie, które pozwoli usunąć potencjalne patogeny, które mogą się znajdować na materiale.

Jak dezynfekować bawełniane maseczki? Profesjonale maseczki z odpowiednimi filtrami i atestami, są teraz towarem deficytowym – kupić je, jest bardzo trudno. W związku z tym, większość z nas decyduje się na zakup maseczek bawełnianych, których można używać wielokrotnie. Są wykonane z dwóch lub trzech warstw bawełny, część z nich ma specjalną kieszonkę, w której można dodatkowo umieścić wkładkę z flizeliny. Teoretycznie, producenci maseczek powinni do produktu dołączyć instrukcję dotyczącą jej prawidłowej dezynfekcji. Jednak z uwagi na obecną sytuację i związaną z nią wytężoną pracę oraz jej zawrotne tempo, rzadko tak się dzieje.

Warto więc pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Po zdjęciu maseczki, aż do czasu prania powinno się ją przechowywać w foliowym woreczku, by uniknąć jej kontaktu z innymi przedmiotami i powierzchniami. Przed włożeniem maseczek do pralki, powinniśmy założyć rękawiczki. Jeśli chodzi o samo pranie, kluczowe znaczenie ma temperatura, dlatego pranie ręczne nie jest w tym wypadku wskazane. Koronawirus ginie w temperaturze 60 stopni. Zalecane jest, by właśnie w takiej temperaturze prać maseczki bawełniane, nawet przez ok. 30 minut. To najlepszy sposób, by pozbyć się z ich powierzchni potencjalnych zarazków. Co ważne, maseczki powinny być prane po każdym użyciu. Nie należy prać ich z innymi ubraniami. Po wypraniu i wysuszeniu, powinniśmy je dodatkowo wyprasować, ustawiając temperaturę żelazka na ok. 100-110 stopni Celsjusza.

Czy maseczki można wygotować? Alternatywą dla prania jest wygotowanie maseczek we wrzącej wodzie. Maseczkę trzeba umieścić w pustym, zakręconym słoiku i gotować przez ok. 30 minut.

Maseczki można też zdezynfekować za pomocą preparatów w sprayu na bazie alkoholu. Materiał trzeba dokładnie spryskać środkiem do dezynfekcji i poczekać aż wyschnie.

Pamiętajmy, że dbając o bezpieczeństwo własne, dbamy także o innych.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content