DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Co roku, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które ustanowione zostało w 1972 roku. Świętują dziś uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy oświaty.

Historia święta. Data Dnia Nauczyciela nie jest przypadkowa – upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Warto wiedzieć, że Dzień Nauczyciela  jest oficjalnie nazywany Dniem Edukacji Narodowej. KEN została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zatwierdzona przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Historia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce sięga 1957 roku. To właśnie w tym roku, odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie. Podczas tego spotkania ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Natomiast w 1972 roku zatwierdzono Dzień Nauczyciela, a na datę wybrano rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej – 14 października.

Kiedy dzień nauczyciela obchodzą inne kraje? Światowy Dzień Nauczyciela wypada innego dnia niż przyjęło się to w Polsce. Obchodzony jest on 5 października i patronuje mu UNESCO. Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Nauczyciela został proklamowany w 1994 roku. Jest on pamiątką podpisania w 1966 roku „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”.

Mimo tego, że Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w wielu krajach, to jest on celebrowany w bardzo różnych datach. Przykładowo: w Meksyku nauczyciele świętują 15 maja. Natomiast Nasi sąsiedzi – Czesi i Słowacy wybrali na święto nauczyciela 28 marca.

W dniu Święta Edukacji Narodowej, życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z wykonywanej pracy, a wszystkim uczniom pomyślności i zapału w zdobywaniu wiedzy oraz nowych umiejętności.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content