WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ…

Dziś przypada ten szczególny dzień w roku, na który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieciaki. Dzień dziecka to święto, które powinni celebrować wszyscy – bez względu na wiek. W końcu dorośli też mają w sobie coś z dziecka. Polsce od 1 czerwca 1994 roku obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Skąd pochodzi tradycja obchodzenia tego dnia i jak świętowane jest za granicą?


Został on ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka, zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Obchodzony jest od 1955 roku. W ten sposób postanowiono uhonorować prawa dzieci, które wcześniej często były łamane. Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Dzień Dziecka w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka, czyli 20 listopada. Zgodnie z sugestią ONZ, Dzień Dziecka w każdym kraju powinien być obchodzony w dniu, który jego władze uznają za najwłaściwszy.

W Polsce, podobnie jak w pozostałych byłych państwach socjalistycznych, Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 i przypada na dzień 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stał się świętem stałym.

Przed II wojną światową, z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem, od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. W tym dniu, po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie. Przygotowywano dla nich wycieczki, zabawy oraz inne atrakcje, podczas których rozdawano słodycze.

Dzień Dziecka na świecie – papierowe karpie i wróżby. W Polsce i wielu krajach słowiańskich Dzień Dziecka to po prostu dzień, w którym rodzice skupiają cała uwagę na najmłodszych i starają się sprawić im jak najwięcej przyjemności. Maluchy są często witane świątecznym, słodkim śniadaniem i dostają prezenty i łakocie. W ciągu dnia często zabieramy dzieci do zoo, parku czy na festyn lub – w razie złej pogody – do kina lub sali zabaw. Niektórzy organizują nawet przyjęcia, na które zapraszane są inne dzieci.

We Francji celebrowany jest natomiast Dzień Rodziny. Święto to, wypada 6 stycznia. Tego dnia Francuzi organizują uroczysty rodzinny obiad, podczas którego podawane są bogate desery: ciasta, ciasteczka  i słodycze. Oprócz tego, do popularnych zwyczajów należy wróżenie  i przewidywanie dalszych losów rodziny. Podczas posiłku dzieci nakładają na głowy, wykonane wcześniej z papieru korony. Otrzymują również podarki tak – jak kiedyś Trzej Królowie złożyli dary narodzonemu Jezusowi.

Najciekawsze zwyczaje związane z Dniem Dziecka znajdziemy w Japonii. Istnieją tam właściwie dwa święta – osobne dla chłopców, a osobne dla dziewczynek. Mali panowie maja swój dzień 5 maja – jest on znacznie huczniej obchodzony niż dzień dziewczynek, przypadający 3 marca. 5 maja japońscy chłopcy spędzają czas ze swoimi ojcami. Razem wykonują papierowe zabawki. Z równych tkanin szyją także karpie, każdy z nich ma symbolizować jednego członka rodziny. Karpie zwane są Koinobori albo Satsuki-Nobori. Ojciec to karp czarny, matka czerwony, natomiast niebieski karp symbolizuje syna. Liczba karpi niebieskich wskazuje na liczbę potomków męskich w danej rodzinie. Siła tych ryb kojarzona jest z chłopcami. 3 marca japońskie dziewczynki, razem z rodzicami, wykonują lalki z różnych materiałów i ubierają je w tradycyjne, japońskie stroje. Ten dzień jest jednocześnie Świętem Lalek.

Z okazji Dnia Dziecka, my również pragniemy życzyć wszystkim dzieciom, zarówno tym najmłodszym jak i trochę starszym, wielu powodów do uśmiechu, a w związku ze zbliżającymi się wakacjami wielu niezapomnianych przygód.

 

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content