DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypadają w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku. Wydarzenie potrwa od 27 stycznia do 3 lutego 2023 r. Uroczystości upamiętniające odbywają się w ponad dwudziestu miejscowościach Podkarpacia, włączył się w nie także Głogów Małopolski.


W dniach od 27 stycznia do 3 lutego na terenie województwa podkarpackiego odbywają się XV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Gmina Głogów Małopolski przyłączy się do wydarzenia, aby uczcić pamięć Żydów głogowskiego pochodzenia, którzy zostali zamordowani w okresie II Wojny Światowej.

Na zaproszenie burmistrza Głogowa Małopolskiego Pawła Baja oraz dyrektora Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej im. Rudolfa Menerki do Głogowa Młp. przybędą specjalni goście. W czwartek 2 lutego o godz. 11:00 w sali widowiskowej Miejsko Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli odbędzie się otwarta prelekcja pt. „Losy rodziny Halpernów”, którą wygłoszą przedstawiciele rodu: Rachel Halpern, Tamar Halpern, Szmuel Halpern.
 
Wystąpi również Walenty Kotula w prezentacji pt.: „Pamięć o dawnych mieszkańcach pochodzenia żydowskiego z Głogowa Małopolskiego w pokoleniu powojennym” oraz dr Robert Borkowski z wykładem „Zagłada Żydów z Głogowa Małopolskiego we wspomnieniach Teresy Mastalskiej-Chwiejczak”.
Zaproszeni goście złożą wieńce na mogile zamordowanych Żydów w 1942 r. w lesie Bór oraz przed bramą kirkutu w Głogowie Małopolskim przy ulicy Topolowej. Następnie udadzą się na zwiedzanie parku miejskiego im. Aleksandra Ładosia oraz muralu przedstawiającego „Grupę Ładosia” na terenie centrum przesiadkowego.
 
Zapraszamy mieszkańców udziału w tym wydarzeniu.
 
 
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content