DZIŚ DZIEŃ MATKI

26 maja jest obchodzony jako Dzień Matki. To wyjątkowe święto obchodzone jest w różnych krajach, ale warto wiedzieć, że tylko w Polsce przypada ono 26 maja. Tego dnia pamiętajmy o życzeniach dla naszych mam.


Dzień Matki obchodzony jest w różnych dniach i na różne sposoby. Niezależnie jednak od daty i formy świętowania, jego celem jest okazanie szacunku i miłości mamom, podziękowanie za ich obecność i trud włożony w wychowywanie, a także obdarowywanie upominkami.

Ciekawostki:

Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, a na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. W 2000 r. średni wiek w momencie urodzenia pierwszego dziecka wynosił niespełna 24 lata. W 1990 r. najwięcej kobiet rodziło dzieci w wieku 20-24 lata (36,4 proc.), w 2016 r. – w wieku 25-29 lat (33,1 proc.) oraz 30-34 lata (33 proc.).

Jak informuje GUS, obecnie młode kobiety i mężczyźni decydują się najpierw na osiągnięcie określonego poziomu wykształcenia oraz stabilizacji ekonomicznej, a dopiero potem na założenie rodziny oraz jej powiększenie. Według danych GUS, na urodzenie dziecka decyduje się najwięcej kobiet z wyższym wykształceniem (ponad 52 proc.). Polki nadal zdecydowanie częściej decydują się na urodzenie dziecka w sformalizowanym związku (75 proc. wszystkich urodzeń), choć od kilkunastu lat systematycznie rośnie liczba dzieci urodzonych w związkach pozamałżeńskich.

Badania dotyczące sytuacji matek w rodzinach wielodzietnych opublikował Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Wynika z nich, że w Polsce 627 tys. matek wychowuje trójkę lub więcej dzieci. Najliczniejszą grupę stanowią matki posiadające trójkę dzieci – 74 proc., czworo pociech wychowuje 14 proc. mam, 7 proc. posiada pięcioro dzieci, a 5 proc. – jeszcze więcej. Wg badań w rodzinach wielodzietnych panuje partnerski podział codziennych obowiązków – zarówno kobiety, jak i mężczyźni wykonują takie prace domowe jak pranie, sprzątanie, gotowanie. W rodzinach wielodzietnych 84 proc. mam wybrało związek sformalizowany – 64 proc. kobiet wzięło ślub kościelny, a 20 proc. ślub cywilny. Jedynie 10 proc. żyje w wolnym związku. Większość mam z dużych rodzin mieszka na wsi i w małych miastach, w największych miastach jest ich najmniej.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content