GŁOGOWSKA ŚCIEŻKA HISTORYCZNA

W holu głogowskiego ratusza zawisł nowy obraz namalowany przez Tycjana Regułę z serii Głogowska Ścieżka Historyczna. Przedstawia on wizerunek nieistniejącego już dzisiaj kościoła wybudowanego w XVIII wieku przez księżnę Urszulę Lubomirską.


W 1762 r. Urszula Lubomirska zorganizowała w Głogowie misje dla swoich poddanych. Do miasta przyjechało trzech księży ze Zgromadzenia Misji św. Wincentego à Paulo na czele z ks. Jakubem Konstantym Erykowskim. Zostali już na stałe. Księżna postanowiła ufundować im dom na siedzibę, kościół, który otrzymał dwóch patronów św. Wincentego à Paulo i św. Urszulę oraz specjalny budynek jako schronienie dla pielgrzymów przybywających na misje. Z czasem miejscowi zaczęli nazywać kompleks klasztorem. Kościół został konsekrowany 4 maja 1766 r. Moment ten został ukazany na obrazie. Duchowieństwo wraz z okoliczną szlachtą i mieszczaństwem udają się na uroczystą procesję. Obok stoi księżna Lubomirska z dwórką, która przybyła do kościoła swoją karetą. W tle widać kompleks budowli, po lewej stronie znajduje się Dom Zgromadzenia Misji, w środku jest kościół z wieżą bramną, a po prawej gmach budynku misyjnego połączony z kościołem gankiem na wysokości pierwszego piętra. Autorem projektu był najprawdopodobniej Jan Henryk Klemm, a architektura zbliżona jest wyglądem do głogowskiego ratusza. Kompleks znajdował się na północ od pałacu Lubomirskich.
Niestety, dzisiaj nie ma już ani kościoła, ani budynku misyjnego. W 1803 r. obie budowle spaliły się i odtąd stały w ruinie, a w latach 20. XX w. zostały rozebrane. Zachowała się tylko oficyna Domu Zgromadzenia Misji, która dzisiaj stanowi własność prywatną.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.
Skip to content